Výstava fotografií Prahy, které vytvořil Josef Sudek těsně po skončení 2.světové války, je velkým překvapením pro mnoho obdivovatelů a možná i znalců díla slavného českého fotografa. Expozice s názvem Topografie sutin v Domě fotografie přináší téměř neznámé a dosud nevystavené Sudkovy snímky. Jsou na nich zachycena místa, která zasáhl nešťastný spojenecký nálet na Prahu dne 14.února 1945 nebo která byla poničena během Pražského povstání na začátku května 1945. Josef Sudek pečlivě zmapoval většinu poškozených pražských domů a památek. Část fotografií zachycuje i skladiště kovů na Maninách, kde byly skladovány kovové sochy z pražských památníků nebo kostelní zvony před odvozem do Německa ke zpracování pro válečné účely. Zvláštní skupinu tvoří fotografie preventivních opatření proti bombardování nebo následným požárům, různá obezdění památek nebo protipožární nádrže ze 40.let ukazující změněnou tvář některých pražských prostranství.
Soubor asi 400 snímků vznikl na zakázku jako podklad pro týdenní Pražský kalendář 1946, který s podtitulem Kulturní ztráty Prahy 1939-1945 vydalo nakladatelství Václava Poláčka. Tento kalendář sešitového formátu s nepříliš kvalitními 53 reprodukcemi Sudkových fotografií spolu s černobílými zvětšeninami kalendářových motivů tvoří úvodní část výstavy. Samostatná kapitola je věnována Emauzskému klášteru, který patřil k nejhůře zasaženým pražským památkám. Josef Sudek se zachycení jeho zkázy věnoval obzvlášť intenzivně a výsledkem jsou velmi působivé záběry, které se svým pojetím blíží mystickým fotografiím, které vytvořil ve 20.letech během dostavby Katedrály sv. Víta. Samozřejmě s tím rozdílem, že sluneční paprsky na prvních snímcích dopadají na staveniště, kdežto u těch druhých na sutiny.
Velmi ojedinělé jsou záběry, na kterých Josef Sudek spolu s poničenými stavbami zachytil i Pražany, kteří přišli uctít památku obětí nebo se přišli zkrátka jen podívat na čerstvé ruiny. Přestože jsou nafoceny na velký formát, nepostrádají reportážní charakter, což je u Sudka velmi nezvyklé. V této sérii obzvlášť zaujme průhled novogotickým křídlem zničené části Staroměstské radnice na kříž z ohořelých trámů jako dočasný památník za padlé.
Výstava je jedním z výstupů velkého 5-letého grantového projektu, který inicioval teoretik a historik umění Prof. Vojtěch Lahoda z Ústavu dějin umění AV ČR. Tento ústav spravuje celkem asi 13 tisíc negativů a 6 tisíc pozitivů ze Sudkovy pozůstalosti. V součinnosti s Galerií Hlavního města Prahy a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze vznikla myšlenka ukázat tento málo známý cyklus veřejnosti. Výstava celkem obsahuje 242 exponátů od 15 institucí a soukromých zapůjčitelů. Vedle originálních autorských bromostříbrných fotografií jsou vystaveny i nové zvětšeniny z původních negativů, které s velkým citem k Sudkovu pojetí zhotovil fotograf Vlado Bohdan. Důvodem pro jejich vytvoření byl buď zásadní význam snímku, nebo omezená zápůjční lhůta u některých originálů, takže v průběhu výstavy budou nahrazeny novými printy.
Výstava jasně dokumentuje, že Josef Sudek se i v čistě zakázkové tvorbě vždy snažil uplatnit výtvarný záměr a v průběhu zakázky fotografoval i volné motivy, které ho zaujaly. Na výstavě jsou proto k vidění jak velmi dokumentární tak i abstrahované výtvarné fotografie. Pro vyzdvižení estetické stránky fotografií autoři záměrně upustili od uvedení doprovodných textů a popisek. Důležité informace jsou uvedeny pouze na úvodním panelu a v doprovodné brožuře.
Pro srovnání rukopisu Josefa Sudka s dalšími fotografy je výstava doplněna asi 40 fotografiemi jiných autorů zachycujících podobné motivy. Rozdíl je nejen v obrazovém pojetí ale i v čase zachycení snímků. Na rozdíl od Sudka fotografovali někteří autoři reportážně ještě v průběhu Pražského povstání.
Výstava v Domě fotografie GHMP potrvá do 19. srpna 2018.
Text: Soňa Šálková
Josef Sudek a jeho Topografie sutin. Výstava fotografií Prahy, které autor vytvořil těsně po skončení 2.světové války. Dům fotografie GHMP, 2018 Foto: PetrSalek.com #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA
Josef Sudek a jeho Topografie sutin. Výstava fotografií Prahy, které autor vytvořil těsně po skončení 2.světové války.
Dům fotografie GHMP, 2018 Foto: PetrSalek.com