Jeruzalémská synagoga v Praze – secesní klenot v maurském stylu připravuje sérii varhanních koncertů

Jeruzalémská synagoga v Praze – secesní klenot v maurském stylu připravuje sérii varhanních koncertů

Bohatě zdobené průčelí Jeruzalémské synagogy na pražském Novém Městě okamžitě upoutá každého, kdo prochází Jeruzalémskou ulicí mezi Jindřišskou věží a Hlavním nádražím. Pestrobarevná fasáda se dvěma postranními křídly ukončenými věžemi, uprostřed s velkým maurským obloukem a rozetovým oknem s Davidovou hvězdou a hebrejským biblickým textem je pro pražskou architekturu velmi neobvyklá. Synagoga postavená v roce 1906 v secesním slohu s maurskými prvky je však nedílnou součástí sakrálních budov pražské židovské obce.

Potřeba vybudovat v Praze novou synagogu vznikla, když při asanaci Josefova koncem 19. století došlo k demolici hned tří synagog: Cikánovy, Velkodvorské a Nové. Spolek pro vybudování nového chrámu proto v roce 1899 zakoupil pozemek na Novém Městě a ze tří projektů vybral návrh, který předložil renomovaný vídeňský architekt Wilhelm Stiassny (1842-1910). Členění i půdorys stavby byly zřejmě inspirovány budovou jiné synagogy, kterou Stiassny několik let předtím postavil ve Vídni a která byla zničena během Křišťálové noci v roce 1938. Stavba rozměrné budovy v Praze trvala jen dva roky a 16. září 1906 byla slavnostně zasvěcena. Na připomínku 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I. byla nová synagoga pojmenovaná Jubilejní, ale název podle ulice, ve které stojí, se natolik ujal, že je spíš známá pod jménem Jeruzalémská.

Rozlehlý třílodní chrám dělí uvnitř dvě řady islámských oblouků, které nesou galerie pro ženy. Vysoký svatostánek je ozdoben reliéfem vinného keře a deskami Desatera. Stěny synagogy mají bohatou ornamentální výzdobu. Světlo do chrámu dopadá z velkých postranních oken s vitrážemi, na některých jsou často v češtině nebo v němčině uvedena jména jejich dárců. Na západní empoře jsou velké varhany, dílo slavného varhanáře Emanuela Štěpána Petra (1852-1930), který postavil m.j. také varhany pro kostel sv. Ludmily nebo sv. Jiljí v Praze. Varhany prošly nákladnou opravou v roce 2007, během které byl původní motor nahrazen novým. Ovšem originální hnací řemen v zadní části nástroje zůstal dodnes na svém původním místě.

Během letní sezóny 2021 se v Jeruzalémské synagoze připravuje série varhanních koncertů s následujícím programem:

Cyklus varhanních koncertů v Jeruzalémské synagoze
Organ Concerts at the Jerusalem Synagogue

I. 9.6.2021                Jitka Chaloupková a Václav Peter (varhany)
                                       (J.Krieger, A.Soler, J.G.Walther, M.E.Bossi, J.Rheinberger, A.F.Hesse)

II. 23.6. 2021           Václav Peter (varhany), Tomáš Hrbáček (trubka), Dominika Weiss Hošková (violoncello)
                                       (H.Purcel, J.S.Bach, J.G.Rheinberger, L.van Beethoven, J.Sulzer, L.Lewandovski, S.Altman, I.Kurz, J.Clarke)

III. 21.7.2021           Vojtěch Novák (varhany),Eliška Bošková (flétna)
                                       (M.Martin, J.S.Bach, P.Hindemith, W.A.Mozart)

IV. 11.8.2021           Pavel Kohout (varhany), ) Iva Hlaváčková (zpěv)
                                      (A.Vivaldi, J.S.Bach, J.Haydn, P.Eben, B.Smetana)

V. 1.9.2021               Petr Vacek (varhany)
(F.Liszt, R.Schumann, G.Young, J.Klička, A.Alain, L.Janáček, A.Willscher)

VI.                              Josef Kšica (varhany)
                                     (M.Reger, E.Bloch, J. Kšica, K.Slavický, C.Franck, P.Eben)

Začátky koncertů v 18.00 hod. /Begins at  6.p.m.
Vstupné dobrovolné / Entrance free

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Summary

The richly decorated facade of the so called Jerusalem or Jubilee Synagogue in the New Town of Prague attracts immediately everyone walking through Jerusalem Street situated between Jindřišská Tower and the Main Railway Station. The colorful facade with two side wings topped by towers and a large Moorish arch and a rosette window in the middle is very unusual for Prague’s architecture. However, the synagogue, built in 1906 in the Art Nouveau style with Moorish elements, is an integral part of the sacral monuments of the Prague Jewish community. In the interior space two rows of seven Islamic arches support the women´s gallery with biblical quotations on breast-walls. The high Ark is adorned with a vine leaf motif and the tablets of the Ten Commandments. The walls and stained glass windows are richly decorated. On the west tribune is a large organ designed by the famous Czech organ buildner Emanuel Štěpán Petr (1852-1930). For the upcoming summer season, a series of organ concerts is prepared to be held in the Jerusalem Synagogue.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..