Výstava v Domě fotografie, kterou připravila Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem, prezentuje průřez tvorbou Heleny Wilsonové (1937-2019).
Dosud největší retrospektiva výtvarné fotografky a pedagožky, která byla za komunistického režimu nucena emigrovat do Kanady, obsahuje více než 140 snímků. Velká část z nich vznikla během normalizace a je unikátním svědectvím o neoficiální umělecké scéně, která dokázala „žít svobodně i v nesvobodné době“. Jde zejména o skupinu nonkonformních umělců tzv. Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu, kterou v roce 1963 založili výtvarníci Karel Nepraš a Jan Steklík a přidali se k nim i další příslušníci „kulturního undergroundu“. Mezi ně patřil i manžel autorky kanadský hudebník, překladatel a spisovatel Paul Wilson, který byl kvůli kontaktům s československým disentem v roce 1977 z Československa vyhoštěn.
Helena Wilsonová ve své volné tvorbě vytrvale dokumentovala život lidí na okraji společnosti: v Čechách své přátele z undergroundu nebo obyvatele cikánského domu na pražském Smíchově, v Kanadě pak indiánské umělce nebo chudé lidi z Havany.
Klíčové téma Heleny Wilsonové byla svoboda člověka v nejednoduchých časech. A to je potřeba i dnes,“ říká kurátor výstavy Jan Mlčoch.
Kromě fotografií Heleny Wilsonové jsou na výstavě i díla jejích přátel z Křižovnické školy pocházející ze soukromých zápůjček a ze sbírek GHMP.
Výstava Helena Wilsonová: Fotografie je k vidění v Domě fotografie do 23.února 2025.
Více na www.ghmp.cz
Text: Soňa Šálková Foto© Petr Šálek
Summary
The exhibition Helena Wilsonová: Photographs presents more than 140 images of the photographer and teacher Helena Wilsonová (1937-2019) who was forced to emigrate to Canada under the communist régime. A large part of the documentary photographs were created during normalization and thus represent a unique testimony to the unofficial art scene that was able ´to live freely even in unfree times´.
The exhibition is on display at the Prague House of Photography until February 23, 2025.