Febiofest 2017 – režisér a hudebník Emir Kusturica získal cenu Kristian za přínos světové kinematografii

Fero Fenič, zakladatel mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa Febiofest (od 1993), foto: Petr Šálek

Čtvrtým významným laureátem ceny Kristián na Febiofestu 2017 je slavný filmový režisér Emir Kusturica, který zároveň představil v předpremiéře svůj nejnovější film Na mléčné dráze.

Laureátem ceny Kristián na Febiofestu 2017 je filmový režisér Emir Kusturica.

Po delší odmlce, kdy se věnoval hudební produkci, se Kusturica vrátil k filmu a natočil milostný příběh o lásce ve válečné době. Sám snímek nejenom režíroval a spolupracoval na scénáři, ale zahrál si v něm i hlavní roli mlékaře, který na oslu převáží mléko přes frontovou linii. Přitom se zamiluje do krásné Italky, kterou hraje Monica Bellucci. O své herecké účasti na filmu říká, že pro něj byla obtížná a už nikdy se takto nebude angažovat. Důvodem k tomu však byla provázanost příběhu s jeho krátkým filmem Rozhovory s bohem. Natáčení filmů obecně považuje v dnešní době za velmi obtížné. Pouze nezávislé filmy mohou mít dostatečnou volnost a prostor pro uplatnění kreativity svých tvůrců. Hollywoodské produkce jsou podle něj výsledky kalkulovaného byznysu a s volnou tvorbou nemají nic společného. Proto se Kusturica v posledních letech věnoval převážně hudbě, která mu přináší radost i uměleckou svobodu a zároveň mu poskytuje i prostředky na financování vlastní filmové tvorby. Svůj příští film by chtěl Kusturica natočit v Číně, kde jsou podle jeho mínění příznivé natáčecí podmínky. Mediální pozornost vzbuzují některé politické postoje slavného srbského režiséra, který je velkým odpůrcem globalizace a zastáncem zachování suverenity jednotlivých států a posílení rovnováhy mezi východem a západem.

Sarajevský rodák Emir Kusturica je v Čechách velmi známá a uznávaná osobnost. Jako absolvent pražské FAMU se stále hlásí k odkazu české režijní školy, např. Jiřího Menzela nebo Miloše Formana, zná velmi dobře českou mentalitu a stále výborně ovládá češtinu. V jeho filmografii je dostatek filmů, které obdržely významné mezinárodní ceny, např. Zlatý lev z Benátek za film Vzpomínáš na Dolly Bell, Zlatá palma z Cannes za slavný Underground nebo Stříbrný medvěd z Berlína za snímek Černá kočka, bílý kocour. Je tedy zcela pochopitelné, že jeho poslední snímek Na mléčné dráze patří k divácky nejúspěšnějším filmům letošního Febiofestu a v květnu 2017 přijde do filmové distribuce a bude tak dostupný ještě širšímu okruhu filmových diváků.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Slavný filmový režisér Emir Kusturica s cenou Kristián a jeho neméně slavný kolega Juraj Herz, Febiofest 2017, foto: Petr Šálek

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..