Festival současných japonských filmů Eigasai 2009

Mediální zájem a zejména divácký úspěch loňského pilotního ročníku potvrdil, že snaha organizátorů vytvořit pevnou základnu pro systematickou prezentaci současné japonské kinematografie je na místě.
Na každý ze sedmi promítacích dnů je i letos pro návštěvníky připraven film jednoho z tvůrců, jehož tvorba je nejen pozoruhodná, ale zároveň i něčím charakteristického pro poslední desetiletí japonské kinematografie. Filmy, vesměs určené pro široký okruh publika, jsou v ČR uváděny poprvé. Ve většině případů existuje mizivá šance, že by se někdy dostaly do běžné distribuce, jde tedy o jedinečnou příležitost. Některé z uváděných snímků (např. „Západ slunce ve 3. okrsku“ nebo „Samuraj Soumrak“) přitom v Japonsku vyvolaly bouřlivou vlnu nadšení a navíc jsou velice dobře srozumitelné a působivé i pro středoevropského diváka. Z režisérů, jejichž díla zaujala publikum na minulém ročníku festivalu, je letos zastoupen jediný, temný symbolista Kiyoshi Kurosawa, tentokrát snímkem „Charisma“.
Představovaná kolekce filmů je neobyčejně různorodá: Každý z filmů se odehrává v jiném prostředí či v jiných dobových kulisách, každý hrdina patří do jiné věkové či sociální skupiny, mluví zcela odlišným jazykem. Všechny filmy jsou přitom svědectvím o určitém přerodu – někdy vyvolaném společenským, jindy osobním „zemětřesením“. Svědectvím o hodnotách, které člověk objevuje teprve v momentě, kdy mu unikají…
Filmy jsou v původním znění, všechny jsou opatřeny jak anglickými tak českými titulky.
Součástí festivalového programu bude v sobotu 24. ledna i Japonský den v Paláci Lucerna. V Mramorovém sále se budete moci aktivně zúčastnit dílny kaligrafie, zahrát si deskovou hru go, shlédnout ukázky aranžování květin „ikebana“ i čajového obřadu. V kinosále se můžete těšit na divadelní představení Noriyukiho Sawy, jedinečnou módní přehlídku kimon či na atmosféru tradičních lidových slavností, o níž se postarají bubny wadaiko (skupina Yosa Yosa!) a kytara šamisen (virtuozní Sató Kenya). Počítá se rovněž s projekcí videodokumentů o Japonsku a prodejní výstavou publikací s japonskou tématikou. Na všechny akce japonského dne (mimo večerní projekce) je vstup volný!
Veřejnosti je letos přístupné i slavnostní zahájení festivalu v pátek 23. ledna (počet vstupenek je však omezený).

Festivalové projekce probíhají každý den od 18:30 h. Vstupné na jednotlivé filmy je 70 Kč, zvýhodněná permanentka na celou přehlídku stojí 200 Kč. Vstupenky i permanentky jsou v prodeji v pokladně kina Lucerna (vchod z Václavského náměstí, Štěpánské a Vodičkovy ulice) od 19.12. každý promítací den od 12 do 21 h.
Pořadateli přehlídky jsou nadace The Japan Foundation, Velvyslanectví Japonska v ČR, Česko-japonská společnost a Palác Lucerna.

Přílohy: Program + anotace filmů (fotografie z filmů + logo v tisk. kvalitě ke stažení na www.eigasai.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..