Easy Rider Peter Fonda přijede na Febiofest

Dva  týdny před zahájením 26.ročníku MFF Febiofest vytáhli organizátoři poslední trumf z rukávu a oznámili, že hostem festivalu bude americký herec a režisér Peter Fonda. Devětasedmdesátiletá filmová hvězda převezme Kristána za celoživotní přínos kinematografii současně s Jiřinou Bohdalovou při slavnostním zahájení festivalu 21. Března 2019 v Obecním domě.  Kromě slavné Bezstarostné jízdy uvidí festivaloví diváci Petera Fondu také v romantickém snímku z prostředí country Vězeňské blues z roku 1977 anebo v dramatu Uleeovo zlato (1997), za které Fonda získal Zlatý glóbus a oscarovou nominaci. Navíc v pátek 22.3.2019 povede Peter Fonda masterclass, která bude přístupná veřejnosti. Třetí z laureátů na letošního Kristána za celoživotní přínos kinematografii, dánský režisér Bille August obdrží cenu během závěrečného večera festivalu.

Zahajovací snímek festivalu Gentleman s pistolí představí hereckou legendu Roberta Redforda  v roli nenapravitelného zloděje a specialisty na útěky z vězení. Ve filmu, který vychází z reálného příběhu, je Redfordovou partnerkou známá americká herečka Sissy Spacek. Důvod, proč si film nenechat ujít, je možná i fáma o tom že se má jednat o poslední Redfordův film před jeho odchodem do důchodu.

Závěrečný snímek festivalu je z britské produkce a popisuje úseky ze života dvou slavných komiků Stana Laurela a Olivera Hardyho. Ve filmu Jona S. Bairda Stan a Ollie titulní role ztvárňují Steve Coogan a John C. Reilly.

John C. Reilly hraje také spolu s Joaquinem Phoenixem ve westernu francouzského režiséra Jacquesa Audiarda Sisters Brothers. Americký režisér Julian Schnabel pro změnu natočil ve Francii životopisný film o Vincentu Van Goghovi U brány věčnostiWillemem Defoem v hlavní roli. Oba filmy spolu s dalšími 8 novými snímky významných světových filmových tvůrců budou promítnuty v rámci festivalové sekce Masters.

Nezávislým americkým tvůrcům věnovaná sekce Made in USA se letos zaměří na ženské hrdinky. Natalie Portman hraje popovou zpěvačku ve filmu Bradyho Corbeta Vox Lux, hlavní hrdinkou snímku Básník ze školky je abmbiciózní učitelka v podání Maggie Gyllenhaal.

Nová letošní sekce pod názvem Centropa přináší šest snímků, které vznikly v české koprodukci. Nejzajímavějším z nich je slovenský debut režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožem, který současně figuruje i v soutěžní sekci Nová Evropa. Tato sekce představí desítku režijních debutů mladých filmařů z celé Evropy. Funkce čestného předsedy poroty v této sekci se letos ujme fotografická legenda a známý obdivovatel ženské krásy, třiaosmdesátiletý Jan Saudek.

Předprodej na 156 nejen hraných a celovečerních, ale také krátkých a dokumentárních festivalových filmů začíná 8. března 2019 online i na pokladnách multikina CineStar na pražském Andělu.

Text: Soňa Šálková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..