Prototyp plovoucího obytného domu postaveného technologií 3D tisku kotví aktuálně u Střeleckého ostrova v Praze. Týmu kolem sochaře Michala Trpáka se touto stavbou podařilo vytvořit nejen český ale současně i světový unikát. První český 3D tištěný dům je patrně první stavbou na světě postavenou touto technologií a plovoucí na vodě. Pro jeho protáhle zaoblený tvar nazvali tvůrci dům Prvok. Právě možnosti 3D tisku umožnily sochaři postavit dům bez jediného rohu. Organické formy se opakují v plastické fasádě, která připomíná vlající závěs, v kulatých vstupních dveřích a oknech i ve vnitřním vybavení domu.
Foto© PetrSalek.com
Dům o obytné ploše 43 m2 poskytuje veškerý komfort. Vnitřní prostor je rozdělen na tři části. Hlavním vchodem se vstupuje do centrální obytné místnosti s kuchyní, po obou stranách pak jsou průchody vedoucí do půvabné ložnice a neméně zajímavé koupelny. Každý i sebemenší detail je přitom originálním výtvarným dílem. Přepážky, designový nábytek, poličky, zásuvky – vše na míru vytvořené a výtvarně pojaté originály, na kterých se podílelo více specializovaných firem. Autor projektu Michal Trpák proto rád Prvok nazývá obytnou sochou.
Protože dům stojí na pontonu, jeho obývací plochu rozšiřuje ještě i vnější terasa s 3D-designovým posezením. Pohled na stavbu z šedavého betonu zpříjemňují přírodní prvky. Dřevěný chodníček exaktně kopíruje všechny zaoblené výstupky fasády, na bocích a střeše se plazí zelené rostliny. Ekologie a šetrné zacházení s energií jsou v domě samozřejmostí. Recirkulační sprcha, která umí ušetřit až 90% vody, byla již dříve využita při letech do vesmíru. Izolace ze speciální pěny významně snižuje spotřebu energií. Dům je vybaven inteligentním řízením a rekuperací. Metoda 3D tisku ve srovnání s klasickými stavebními postupy výrazně méně zatěžuje ovzduší. Výdrž stavby se přitom odhaduje minimálně na 100 let. Protože dům stojí na vodě, je možné ho přemísťovat jako plavidlo, které se řídí plavebním zákonem. Navíc je možné stavbu rozložit a znovu sestavit na jiném místě. Dokladem je i to, že prototyp vznikl v Českých Budějovicích a do Prahy se dostal na speciálním automobilovém návěsu.
I když čistý čas tisku trval jen 22 hodin, byla výroba prototypu domu nesmírně finančně i technologicky náročná. Pohled do budoucna však dává naději, že výroba se bude dále vylepšovat a zjednodušovat a podobné vytištěné stavby nebudou již jen experimentem, ale stanou se využívanou moderní stavební technologií. Kreativita umělců se opět jednou projevila jako hnací motor moderního a udržitelného způsobu života.
Autory Prvoka jsou členové sochařsko-architektonického ateliéru Scoolpt: Michal Trpák, Jiří Vele, Kateřina Nováková a Ladislav Trpák.
Stavbu Prvok je možné navštívit do 31.srpna 2020 na Střeleckém ostrově a od 1.září 2020 na Smíchovské náplavce.
Text: Soňa Šálková
Summary
A prototype of a floating residential house built in 3D printing technology currently anchors at Střelecký Island in Prague. The team around the sculptor Michal Trpák managed to create not only a Czech but also a world unique achievement with this construction. The first Czech 3D printed house is probably the first building in the world built with this technology and floating on water. The creators called the house Prvok (protozoon) for its elongated rounded shape. It was 3D printing that enabled the sculptor to build a house without a single corner. Organic forms are repeated in the facade, which resembles a fluttering curtain, in the round entrance doors and windows as well as in the interior of the house. The house is also ecological and saving energy.
The creativity of artists has once again proved to be the driving force of a modern and sustainable way of life.
The house Prvok can be visited until 31 August 2020 on Střelecký Island and from 1 September 2020 at Smíchovská náplavka in Prague 5. Foto© PetrSalek.com
Text: Soňa Šálková, foto© Petr Šálek