Díla současných českých umělců v Sotheby´s

Díla současných českých umělců v Sotheby´s

Na podzimní aukci ve slavné londýnské aukční síni Sotheby´s se bude dražit soubor prací současných českých umělců. Autoři:  Ondřej Basjuk, Josef Bolf, Jan Kaláb, Krištof Kintera, Šárka Koudelová, Pasta Oner, Jan Pištěk, Miroslav Polách, Jakub Špaňhel a Lubomír Typlt se již úspěšně prosadili na mnoha výstavách i aukcích, ale na globální aukční trh se v rámci listopadové aukce s názvem 20th Centrury Art: A Different Perspective (Umění 20. století: Jiná perspektiva) většina z nich dostává poprvé. Každý z nich má přitom osobitý rukopis, takže vybraný soubor má potenciál oslovit široký okruh zájemců o umění regionu střední Evropy, jehož potenciál je obrovský a přitom stále ne příliš probádaný.

Lubomír Typlt (1975) Fialové úterý

Lubomír Typlt (1975) Fialové úterý, © Galerie Kodl

Ale situace se evidentně mění. Dokladem o tom je mimo jiné i opakovaný úspěch českého současného malíře Patrika Hábla (*1975). Na nedávné aukci současného umění Contemporary Art London se jeho obraz Black Mountains vydražil za 10 710 liber. Nejednalo se přitom o regionálně zaměřenou aukci, ale o světový výběr ze současného umění. Obraz Black Mountains se tak dražil vedle děl světově známých umělců, jakými jsou například Ai Wei Wei nebo David Hockney. Přitom je třeba zmínit, že se jednalo již o druhou Háblovu úspěšnou účast na aukci v Sotheby´s v tomto roce. Letos v březnu se zde již úspěšně vydražil jeho obraz Blue Landscape.

V současné době je Háblova tvorba u nás k vidění na několika samostatných výstavách a instalacích ve veřejném prostoru. Nejrozsáhlejší z nich je expozice Tělo obrazu v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě (do 18.10.2020). Krajská galerie ve Zlíně představuje do 13. 9. 2020 Háblovu velkoformátovou instalaci Synchronizace barvy a Diecézní muzeum v Litoměřicích v rámci expozice Obraz Obrazem nabízí neobvyklé setkání malby Lucase Cranacha staršího s malbami Patrika Hábla.

 

Práce pro listopadovou aukci v Sotheby´s vybral tým Kodl Contemporary, který se v rámci české aukční a výstavní Galerie KODL věnuje současnému umění. Galerie Kodl představila některá díla výše uvedených umělců již na svých Letních výtvarných salonech. Konkrétní výběr pro Londýn však prezentuje na výstavě „Výběr Kodl Contemporary pro Sotheby´s, kterou je možné shlédnout ještě do 1. září 2020.

Text: Soňa Šálková


Summary

A collection of works by contemporary Czech artists will be auctioned at the autumn auction in London’s famous auction house Sotheby’s. Authors: Ondřej Basjuk, Josef Bolf, Jan Kaláb, Krištof Kintera, Šárka Koudelová, Pasta Oner, Jan Pištěk, Miroslav Polách, Jakub Špaňhel and Lubomír Typlt have already successfully established themselves at many exhibitions and auctions. The auction, entitled 20th Centrury Art: A Different Perspective, will introduce them on the global art market.

The pieces of art for the November auction in Sotheby’s was selected by the Kodl Contemporary team. The exhibition “Selection of Kodl Contemporary for Sotheby’s”,can be seen in Galerie KODL until September 1, 2020.

At the recent Contemporary Art London 2020 the Czech painter Patrik Habl (*1975) has already been sucessful. His painting Black Mountains has been auctioned for £ 10,710. Patrik Habl exhibitions can be seen at Jihlava (until October 18), at Zlín (until September 13) abd Litoměřice (until October 18).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..