Divadlo Semafor – Kytice v novém provedení

Pro letošní neuvěřitelnou 50.sezónu divadla Semafor sáhl principál Jiří Suchý do svého zlatého fondu a nejen oprášil, ale zároveň i osvěžil legendární Kytici. Znovu zazní skvělá hudba Ferdinanda Havlíka v nastudování Jiřího Svobody a mládež, kterou tvoří z velké části absolventi uměleckých škol, tančí a zpívá s takovou chutí a a elánem, až se kulisy otřásají.

Pro sebe a Jitku Molavcovou napsal pan Suchý nově postavy dvou jarmarečních zpěváků, kteří jednotlivé balady uvádějí z forbýny. V novém pojetí Polednice komediálně exceluje Václav Kopta za podpory Oliny Patkové. Vodník je trochu melancholický a rozpačitý, alespoň tak nemůže dojít ke srovnávání s vodníkem Josefa Dvořáka, který si tuto postavu téměř přivlastnil. Operetní Zlatý Kolovrat působí vtipně a pěvecky velmi vydařeně, Bludičky jsou drzé a dotěrné, tak jak se to od lesní havěti očekává, choreografie i kostýmy svěží.
Přestože se nedoporučuje dvakrát vstupovat do stejné řeky, je rozhodnutí uvést Kytici znovu na jeviště jistě správná a výročí hodná volba.

Po premiéře nové Kytice 17.září bude 30.září 2009 následovat vzpomínkový koncert ve Smetanově síni Obecního domu s hvězdami, které spolupracovaly se Semaforem za jeho nejslavnější éry, za doprovodu Českého národního symfonického orchestru s dirigentem Liborem Peškem. Bude to zároveň i krásný dárek k 78.narozeninám Jiřího Suchého – tohoto jedinečného velikána a univerzálního umělce – divadelníka, básníka a spisovatele, který nejen ovlivnil celé generace a ještě za svého života se nesmazatelně zapsal do dějin českého divadla, ale má stále invenci a dostatek elánu k další tvorbě.

Text: Soňa Šálková
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..