Czech Press Photo slaví 15 let

Retrospektivní výstava toho nejlepšího, co přineslo 15 uplynulých ročníků populární soutěže o nejlepší tuzemské novinářské fotografie pod názvem The Best of Czech Press Photo, je od 4.března do 30.dubna 2010 k vidění na Staroměstské radnici.
Snímky, které zachycují významné i dramatické události posledního půldruhé dekády, se vyznačují nejen vysokou profesionální a estetickou úrovní ale i silnou emocionalitou.
Autentické záběry z povodní, z policejních zásahů proti odpůrcům globalizace při zasedáních MMF a Světové banky nebo proti účastníkům Czechteku v r. 2005 nepotřebují komentář. Stejně působivé jsou i fotografie ze sportovního prostředí, zachycující okamžiky triumfu i porážky. Sociálně motivované snímky, varující i burcující, vedle portrétů známých osobností nebo obrázků humorných až karikujících. Kronika událostí, které při jepičím životě novinových zpráv již upadly v zapomnění, ale obrazová svědectví o nich neztratila na síle. Zrcadlo našeho světa, který má mnoho chyb, ale který si sami vytváříme. Zrcadlo, které může pomoci vytvořit si názor a možná i měnit. To si uvědomují fotografové, kteří nelitují námahy a riskují, aby podali věrohodný obraz, a proto jsou jejich obrazy tak působivé. Jim vzdává poctu tato výstava a doufejme, že je i motivuje k tomu, aby neustávali v úsilí za novým svědectvím.

 

Nejnovější oceněná fotografie je z posledního ročníku Czech Press Photo 2009 a byla zvolena návštěvníky. Cenu diváků 15.ročníku výstavy, která skončila v únoru, získal snímek „Paroubkovy rybičky“ fotografa Jana Zátorského z MF dnes. Cenu v podobě skleněné plastiky převzal autor snímku z rukou Daniely Mrázkové za přítomnosti snímkem očividně pobaveného pražského primátora Pavla Béma.

                                                                                                                  
Text: Soňa Šálková, Foto: Jan Zátorský z MF dnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..