Czech Press Photo 2016 – Honza Sakař vyhrál ve dvou kategoriích.

Czech Press Photo 2016 – Honza Sakař vyhrál ve dvou kategoriích.

Czech Press Photo 2016 – Kategorie Umění 

Honza Sakař (volný fotograf), Prague Burlesque: Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace.


Czech Press Photo 2016 – Kategorie  Portrét

Honza Sakař (volný fotograf), Tiché portréty: Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.


Honza Sakař vystavuje v Rock Cafe fotky na plech – více zde

ÉTEROCKCAFÉ

Soubor představuje portréty vybraných osobností hudební branže, kterých si Rock Café váží a s nimiž dlouhodobě  spolupracuje. Tváře portétovaných byly zaznamenány objektivem historické velkoformátové kamery na plechové desky mokrým kolodiovým procesem a následně zvětšeny na digitální černobílé tiskárně.

Výstavu plechografií Honzy Sakaře  můžete v Rock Café Prague shlédnout do 31. 12. 2016.


Celkový přehled vítězných fotografií a videí Czech Press Photo 2016

FOTOGRAFIE ROKU

Michal Šula (Mafra a.s), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

Vyjádření mezinárodní poroty:

Fotografie kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv snímek zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality. Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury. Snímek zobrazuje organizované narušení protestu, rudé vlajky, fyzické napadení a znepokojující radost z násilí, k zemi padající transparent s nápisem Human Rights, to vše umocněné zobecňující anonymitou hlavního aktéra fotografie. Tato plejáda symbolů v atraktivní dynamické kompozici s převládající červenou barevností a aktuálností tématu jsou hlavními důvody, proč se právě tento snímek stal fotografií roku 2016.

 

AKTUALITA

 single

Michal Šula (Mafra a.s.), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta: Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

 série

Filip Singer (EPA), Ostrov naděje – Lesbos 2015: Afghánký uprchlík se brodí u břehu ostrova poté, co vypadl z přeplněného gumového člunu blízko vesnice Skala Sikaminias.

 

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY

 single

Peter Dobis  (volný fotograf), Petronela – Slovnaftská ulice. Slovnaftská ulice je nechvalně známá jako místo s největším výskytem prostituce. Nachází se v druhém bratislavském obvodě v blízkosti bytového komplexu Pentagon. Navzdory surovému způsobu života, zde všichni zůstávají citlivými lidskými bytostmi.

 série

Stanislav Krupař (volný fotograf), Boj o Syrtu – Boj s ISIS v Libyi: Od 12. května se snaží provládní milice vybojovat zpět území, která před dvěma lety v Libyi zabral takzvaný Islámský stát.  Původně teroristé ovládli 250 km severoafrického pobřeží, postup provládních vojsk byl rychlý, zastavil se však v Syrtě. Ta se stala opevněnou baštou ISIS, kde se bojuje o každý dům a ani americké nálety zatím nepřispěly k rychlému vítězství.

 

KAŽDODENNÍ ŽIVOT

single

 Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu: Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování.

série

Jarmila Štuková (volná fotografka), Jessiky horké kamerunské noci:  Jessica je osmadvacetiletá gogo tanečnice. V šestnácti utekla z rodného Beninu. Potloukala se po několika afrických zemích, kde žila převážně na ulici, až zakotvila v kamerunské Douale. Živí se jako tanečnice a společnice, což jí jako křesťance prý činí morální problémy. Sní svůj sen, že jednoho dne začne chodit do školy a stane se učitelkou.

 

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ

 single

Petr Topič (Mafra a.s., Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky: Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur.

série

Jiří Sláma (volný fotograf), Kandidát Horáček:  Michal Horáček startuje kandidaturu na prezidenta ČR.

 

 UMĚNÍ

 single

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře: Jeden ze sponzorů právě vchází na scénu charitativní dražby Plesu v Opeře. Veškerý výtěžek byl věnován ve prospěch fondu UNICEF.

 série

Honza Sakař (volný fotograf), Prague Burlesque: Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace.

 

 SPORT

 single

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu: Biker Jaroslav Kulhavý na trati světového poháru horských kol ve francouzském La Bresse.

 série

Filip Singer (EPA), Nole – tenisová jednička, Melbourne Austrálie: Série zachycující srbského profesionálního tenistu Novaka Djokoviče během své cesty k vítězství v Australian Open v australském

Melbourne. Djokovič, s přezdívkou Nole, je současná mužská světová jednička ve dvouhře a je řazen mezi nejlepší hráče všech dob.

 

PORTRÉT

 single

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina

 série

Honza Sakař (volný fotograf), Tiché portréty: Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.

 

 PŘÍRODA A VĚDA

 single

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund

 série

Martin Veselý (MF Dnes), Ambulance v zoo: Tým špičkových ošetřovatelů a veterinářů z královédvorské zoo má každý rok na starost několik desítek chirurgických zákroků. Odborníci si musí poradit s operacemi malých i velkých zvířat, od hadů až po slony. Na dva veterináře zde připadá na dva a půl tisíce zvířat. Při některých složitých operacích asistuje až 15 lidí. Mezi nejčastější zákroky patří ošetření končetin zvířat.

 

 LIFESTYLE

single

Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci: Praha, Dvořákovo nábřeží.

 série

Martina Houdek (volný fotograf), Sestry Ježkovy: Trio zpěvaček Sestry Ježkovy žijí swingem, ačkoliv to jsou dnešní moderní mladé slečny, tento styl jim vyhovuje i v soukromém životě.

 

 GRANT PRAHY – roční tvůrčí stipendium na zachycení proměn Prahy

Jiří Šebek (volný fotograf), Chrámy nové doby

„V dřívějších dobách architektuře Prahy dominovaly kostely, chrámy či jen věže. Nyní tyto staré chrámy nahrazují chrámy nové doby – administrativní a obchodní budovy. Touto sérii se snažím zachytit tuto proměnu a ukázat podobu směr nové architektury.“

Držitel Grantu Prahy zároveň získává cenu FOTONOVA na zhotovení výsledné výstavy

 

CENA DĚTÍ

Martin Faltejsek (volný fotograf), Vista

 

VYJÁDŘENÍ DĚTSKÉ POROTY RÁDIA JUNIOR

„Obrázek s lidmi na lavičce uprostřed lesa vyzařuje temnou, tajemnou, záhadnou a melancholickou atmosféru. Líbilo se nám pomyšlení, že příroda s lidmi na obrázku soucítí (nebo to alespoň tak vypadá)“.

 

CANON JUNIOR AWARDS

David Kruliš (volný fotograf), Cowboy…

Klára Mojová (volný fotograf), Kráčející stařec

Nikola Tokarova (volný fotograf), Červená a černá

 

CENA ČTK

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu

 

CENA UNHCR

Tomáš Rafa (volný fotograf), Noc na hraničnom priechode

 

CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE – NADACE OLGY HAVLOVÉ „MŮJ ŽIVOT S HANDICAPEM“

Matúš Zajac (volný fotograf), Canisterapia: Z osobnej tragédie k pomoci druhým.

 

VIDEO

 AKTUALITA A REPORTÁŽ

Tomáš Rafa (volný kameraman), Přechod Opatovac Trnovec Slovinsko Chorvatsko: Stovky mužů a žen s dětmi jsou v dešti natlačení na plotě před vstupem do Slovinska na Chorvatsko-slovinské hranici. Každý chce přejít přes hranici, v davu vzniká panika. Několik hodin trvá, než začnou Slovinci po jednom lidi pouštět a nakládat do autobusů.

FEATURE

Eliška Cílková (volná kameramanka), Matouš Bičák (volný kameraman), Od detailu k celku: Dokumentární autorská reportáž o vztahu vnitřní a vnější svobody.  Snímek je natočený na 16mm černobílý film.

 

INVESTIGATION

Lukáš Landa (Česká televize), Nebezpečná hra na vojáky: Mohlo by se zdát, že jde o pouhou hru na vojáky, ale experti varují před možným rizikem. Skupina bývalých vojáků v záloze si v Česku postupně buduje vlastní soukromou armádu. To, že nejde o žádnou legraci, dokazuje fakt, že cvičí i s ostrými zbraněmi. A co víc, jak sami říkají, jsou připraveni je použít. A to nejen například proti uprchlíkům, před kterými nás údajně chtějí chránit, ale i proti vlastním politikům.

 

Mezinárodní porota Czech Press Photo pro fotografii zasedala ve dnech 13. ­ 16. října 2016 v prostorách nového pražského multižánrového prostoru CZECH PHOTO CENTRE ve složení: Ron HAVIV ­ fotograf VII Photo Agency, USA; Petr JOSEK ­ předseda poroty, fotograf, ČR; Ed KASHI  ­ fotograf VII Photo Agency, USA; Eda KAUBA – kreativní ředitel v agentuře Havas, ČR; Antonín KRATOCHVÍL ­ spoluzakládající fotograf VII Photo Agency, ČR, USA; Filip LÁB – pedagog, ČR; Herbert SLAVÍK – fotograf, ČR; Tamas SZIGETI ­ fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers, Maďarsko; Líba TAYLOR – fotograf, ČR. Mezinárodní porota hodnotila práce 349 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 5 861 fotografií.

 

Porota video sekce Czech Press Photo posuzovala v CZECH PHOTO CENTRE práce ve dnech 1. ­ 9. října 2016 a 10. října 2016 finálně rozhodla o vítězích.

Složení poroty video sekce: Josef HARVAN  ­  předseda poroty, režisér, scénárista a  producent;  Martina HYNDRÁKOVÁ  ­ partnerka mediální agentury Starlem; Miro ŠVOLÍK ­ fotograf; Jan VANIŠ ­ kameraman a fotograf. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí.

 

Soutěž a výstavu Czech Press Photo 2016 pořádají:

CZECH PHOTO, o.p.s. a Hlavní město Praha

pod záštitou Ministerstva kultury a primátora Prahy.

 

Generální partner: Trigema

Partneři: Renomia,Canon, ČTK, UNHCR, Fotonova, EIZO, Samsung, Pictoart, Olympus, Rückl Crystal, Výbor dobré vůle ­ Nadace Olgy Havlové, Siko, Ptáček-koupelny

Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 – Radiožurnál

Mediální partner: Právo, Novinky.cz, Forbes, Newsweek, Lidé a Země, Prima ZOOM

Partneři doprovodného programu: Grafická a multimediální laboratoř VŠE

Hlavní cenu ­ Křišťálové oko ­ vytvořila firma Rückl Crystal

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..