V době od 18. září do 3. října 2021 pařížský Vítězný oblouk zcela změnil svůj vzhled. 51 metrů vysokou stavbu, kterou na oslavu svého vítězství v bitvě u Slavkova (1806) nechal postavit Napoleon, zcela zahalila stříbřitě modrá textilie upevněná červenými lany. Klasicistní stavba s mnoha sochami a reliéfy tak dostala zcela nový, téměř futuristický vzhled. Záměr tak sice pohoršil milovníky historické architektury, ale zároveň nadchl příznivce odkazu slavné dvojice Christo a Jeanne-Claude.
Oba umělci se proslavili monumentálními instalacemi, kterými vždy po určitou – přesně vymezenou – dobu ozvláštnili přírodní krajiny nebo zcela zahalili významné architektonické památky. Ne všechny odvážné projekty se jim přitom podařilo uskutečnit. Náklady ve výši miliónů dolarů a byrokratické překážky spojené se získáním nezbytných povolení vyžadovaly dlouholeté přípravy. Navíc si všechny projekty financovali oba tvůrci z vlastních prostředků, získaných prodejem kreseb, fotomontáží, modelů a studií plánovaného uměleckého záměru. Mezi jejich nejslavnější realizace patří bezesporu zahalení budovy Říšského sněmu v Berlíně (Wrapped Reichstag, 1995) nebo zahalení mostu Pont Neuf v Paříži z roku 1985. Z krajinných instalací je možné uvést japonsko-americký projekt Deštníky (The Umbrellas, 1990) s tisíci obrovských modrých a žlutých deštníků rozmístěných současně na dvou kontinentech nebo plovoucí mola spojující dva italské ostrovy (The Floating Piers, 2016).
Sen o zahalení Vítězného oblouku „L’Arc de Triomphe, Wrapped“ vznikl již v roce 1961. Tehdy, tři roky po setkání s Francouzkou Jeanne-Claude v Paříži, namaloval mladý bulharský emigrant Christo studii k velkolepému zakrytí jedné z nejvýraznějších památek města. Po 60 letech se tento sen podařilo zrealizovat. Ani jeden z tvůrců se ho bohužel nedožil. Vloni zesnulý Christo se však ještě zúčastnil přípravných prací. Vzhledem k pandemii se záměr o rok odložil, ale to Christa nijak netrápilo. „Chci, abyste věděli, že je možné mnoho těchto projektů postavit i beze mne. Všechno je už napsáno,“ řekl. Rok po Christově smrti se realizace projektu ujal Christův synovec Vladimir Javacheff, který s Christem spolupracoval již na několika realizacích. V přípravné fázi bylo třeba upevnit kovové klece chránící skulptury. Potom dělnicí začali spouštět z vrcholu 45 m široké stavby celkem 25 tisíc metrů čtverečních recyklované polypropylenové textilie, kterou postupně upevnili pomocí 3 tisíce metrů recyklovatelného lana. Práce trvaly celkem tři týdny s nezbytnou přestávkou na průjezd účastníků slavného cyklistického závodu Tour de France. Pohled ze všech 12 přístupových cest na náměstí Place de l’Étoile si užívaly tisíce domácích i zahraničních návštěvníků. Fotografickou dokumentaci zahalení jako vždy zachytil dlouholetý spolupracovník Christa a Jeanne-Claude – německý fotograf Wolfgang Volz.
Francouzský president Emmanuel Macron při slavnostním zahájení řekl: „Toto je splnění šedesátiletého, bláznivého snu“. Pomíjivý umělecký projekt Zabalení Vítězného oblouku byl oficiálně ukončen v neděli 3. října 2021. Následná demontáž instalace má trvat několik týdnů až do 10. listopadu 2021. Vítězný oblouk se pak znovu objeví v původním lesku. Avšak vzpomínky a fotografie budou stále připomínat, že i zdánlivě nerealizovatelné projekty mají šanci uspět.
Text: Soňa Šálková
Summary
From September 18 to October 3, 2021, the Arc de Triomphe in Paris changed its appearance. The 51-meter-high monument, erected by Napoleon to celebrate his victory in the Battle of Austerlitz (1806), was completely covered by a silvery blue fabric fastened with red ropes. The classicist structure with many statues and reliefs thus got a completely new, almost futuristic look. Although hated by lovers of historical architecture, it has been admired by thousands of fans of the famous artist couple Christo and Jeanne-Claude.
The French President Emmanuel Macron said at the opening ceremony: „This is the fulfilment of a 60-year-old dream, a crazy dream having come true.“ The project L´Arc de Triomphe, Wrapped, was officially finished on Sunday, October 3, 2021. The subsequent dismantling of the installation will take several weeks until November 10, 2021. The Arc de Triomphe will then reappear in its original beauty. The memories and photographs, however, will still remind us that even seemingly unfeasible projects have a chance to succeed.