Centrum FotoŠkoda – místo spjaté s historií i současností fotografie

Centrum FotoŠkoda – místo spjaté s historií i současností fotografie

 Fotografie má u nás dlouhou tradici a osobnosti jako Josef Sudek, František Drtikol nebo Josef Koudelka patří mezi světovou fotografickou elitu. Od vynálezu fotografie v první polovině 19.století se technika a možnosti zachycení obrazu fotografickou cestou neuvěřitelně zdokonalily a hranice zůstávají i nadále otevřené. Při využití jakékoli techniky však konečným výsledkem nadále zůstává fotografie, jejíž kvalita závisí na fotografovi a jeho vybavení.

Zorientovat se v nových technologiích a záplavě značek není jednoduché a vyžaduje to neustále sledovat vývoj a učit se nové věci. Instituce, která se vším okolo fotografie dlouhodobě a systematicky zabývá je pražské Centrum FotoŠkoda. U příležitosti pravidelné akce FotoŠkoda FEST jsme položili pár otázek zakladateli a majiteli panu Milanu Škodovi a jeho synovi Martinovi, který spolu s otcem centrum vede.

Milan Škoda a Martin Škoda

Artmagazin.eu: Odkud vzešel nápad na založení centra se specializací na fotografii?

Milan Škoda: Já jsem pracoval v 80. letech jsem se vyučil v prodejně  Foto-Kino v Jindřišské ulici a do roku 1989 jsem pak pracoval jako vedoucí. Po roce 1989 jsem začal podnikat ve fotobranži a nejprve jsem měl malý sklad a postupně jsem prodej rozšiřoval až do roku 2002. Tehdy mě oslovila paní Meisnerová-Wismerová a nabídla mi prostory v paláci Langhans ve Vodičkově ulici. Tahle budova je tradičně spojená s fotografií. Byl zde známý fotografický ateliér, který založil v 1880 Jakub František Langhans.  Dům kompletně zrekonstruoval architekta Ladislav Lábus a rekonstrukce částečně proběhla podle potřeb pro zřízení paláce fotografie.

Artmagazin.eu: S jakou koncepcí jste Centrum FotoŠkoda zřizoval?

Milan Škoda: Chtěl jsem naplnit myšlenku „vše kolem fotografie pod jednou střechou“. V té době se přestávalo fotografovat na film a přecházelo se na digitální zpracování. Tomu jsem se musel přizpůsobit.

Artmagazin.eu: Jak vás ovlivnil nástup mobilních telefonů do fotografické branže?

Milan Škoda: Postupně jsme ze sortimentu vyřazovali fotoaparáty v cenové hladině 5 – 7 tis. Kč a soustředili jsme se na přístroje s vysokou přidanou hodnotou. Teprve lidé, kteří fotografii fandí a chtějí se jí hlouběji věnovat, potřebují vybavení na vyšší úrovni. My jim musíme vysvětlit rozdíl mezi kvalitou z mobilu a z kvalitního fotoaparátu a rozšiřovat jim obzory. A samozřejmě jsou našimi zákazníky i profesionální fotografové.

Artmagazin.eu Jak reagujete na roli internetu?

Martin Škoda: Říká se: Čechy – země internetová. Podíl prodané elektroniky přes internet se v Čechách blíží 50 % pro veškeré zboží a u fototechniky je to 40- 50%, to znamená, že i my jako velmi tradiční kamenná prodejna musíme umět prodávat online. Internet se stal základní součástí prodeje. Nejdřív se klient na internetu informuje o produktu, pak si zajde do prodejny, vyzkouší si ho. My se maximálně snažíme, aby byl spokojen.  Můžeme mu produkt zdarma i zapůjčit na vyzkoušení domů. To nazýváme Testcentrum. Může se také poradit s ambasadorem produktu během FotoŠkoda FESTU a teprve pak se může rozhodnout.

Účastníci workshopu, vedeným Jaroslavem Horou, který se během Fotofestu věnoval fotoaparátu Ricoh – Theta V. Tímto fotoaparátem byl pořízen i tento záběr.

Artmagazin.eu: Vy také máte fotostudio?

Milan Škoda: To patří k heslu naší firmy „vše pod jednou střechou“ a další důvod je tradice. V těchto prostorách byl jeden z prvních fotografických ateliérů v Praze. Byla tu prosklená střecha, protože ještě neexistovaly zábleskové přístroje. Po roce 2002 jsme trvali na tom, aby tato tradice zůstala zachována. A snažíme se, aby úroveň ateliéru odpovídala jeho tradici.

Artmagazin.eu: A máte v portfoliu také tiskové služby?

Martin Škoda: Myslím, že všechno kolem tisku děláme co nejkvalitněji, a to jak tradičně tak moderně. Přitom využíváme i internet. Pokud nám např. někdo zašle data z mobilního telefonu na www.fotoskoda.cz/fotobox, můžeme mu zhotovit obrázek během hodiny.

Artmagazin.eu: Uspořádání interiéru centra se často mění.

Milan Škoda:  Inovace interiéru provádíme téměř každý měsíc. Momentálně připravujeme nové vitriny produktů Sigma, budeme předělávat bazar, vylepšíme místo na výstavy a také rozšíříme Leica boutique. První část proběhne do konce června a druhá část pak do konce srpna. To by nám mělo vydržet až do vánoc.

Artmagazin.eu: Kolik máte zaměstnanců?

Milan Škoda: Momentálně něco kolem stovky zaměstnanců, z toho 80 na plný úvazek a asi 30 na částečný.

Artmagazin.eu: Jste největší prodejna v Evropě?

Milan Škoda: Na počet zaměstnanců asi ano. Na počet metrů si to netroufnu odhadnout. Podobně velká prodejna je v Mnichově Foto Sauter, také s kompletním servisem. Ten se nám přibližuje sortimentem i počtem zaměstnanců.

Artmagazin.eu: A nakonec pár slov o projektu FotoŠkoda FEST?

Milan Škoda: FotoŠkoda FESTY pořádáme v našich prostorách tradičně dvakrát ročně. Po dobu 7 dnů se zájemci mohou zúčastnit přednášek, workshopů a prezentací. Mohou se setkat s vynikajícími osobnostmi z oboru fotografie a zdokonalovat své dovednosti. Zároveň pořádáme i výstavy fotografií. Podrobnosti a termíny je možné najít na našich webových stránkách.

Centrum FotoŠkoda ve Vodičkové ulici v Praze

 

Text zaznamenala: Soňa Šálková, fotografie: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..