Catherine Deneuve přijela do Prahy na závěr filmového festivalu Febiofest

Francouzská herečka Catherine Deneuve, foto: Petr Šálek

Původně očekávaná účast slavné ikony francouzského a světového filmu Catherine Deneuve na zahájení jubilejního 25.ročníku MFF Febiofest se posunula na zakončení festivalu. Přes nedávno prodělanou chřipku, která byla důvodem nepřítomnosti herečky na zahájení festivalu, se Catherine Deneuve rozhodla přijet si pro cenu Kristián osobně. Dostála i dalším „povinnostem“ hlavní hvězdy festivalu a osobně uvedla film Vánoční příběh režiséra Arnauda Desplechina, ve kterém si zahrála roli vážně nemocné avšak nijak nezlomené matky ve spletitém rodinném příběhu. Za tuto roli herečka získala zvláštní cenu na MFF v Cannes.

Na tiskové konferenci Catherine Deneuve novinářům prozradila, že stále ráda vzpomíná na film Paraplíčka z Cherbourgu z roku 1964, který stál na začátku její ohromující filmografie. Avšak ani po sedmdesátce herečka nepřestává pracovat. Filmovou práci si teď víc užívá, protože je zkušenější a trpělivější a je také součástí tvůrčího štábu. Ovšem ani nejskvělejší a nejprofesionálnější filmaři nejsou zárukou úspěšnosti výsledného snímku. O konečném úspěchu každého filmu totiž vždy rozhoduje jen a jen publikum. O tom, že by se jako některé její kolegyně sama ujala filmové režie, vůbec neuvažuje. Herečka také zcela zamítla myšlenku o napsání memoárů. Lidé očekávají detaily ze soukromého života a ty nehodlá zveřejňovat. Catherine Deneuve  také ocenila spolupráci se svým hereckým kolegou Gerardem Depardieu, se kterým natočila nejvíce filmů. Přes kontroverze, které jsou  s jeho osobou spojovány, je Depardieu naprostý profesionál a pracovat s ním je vždy radost. Také herecké partnerství s Chiarou Mastroianni bylo velmi přirozené a pro matku i dceru přínosné. Ke kampani  Me Too se herečka odmítla vyjádřit vzhledem k nebezpečí z dezinterpretace, zejména v prostředí  internetu.

Letošní ročník Febiofestu ukázal celkem 179 filmů a přilákal do Prahy několik desítek tisíc diváků. Cenu za nejlepší snímek v sekci Nová Evropa udělila divácká porota v čele s Martou Kubišovou filmu francouzského režiséra Xaviera Legranda Střídavá péče.
Festival se teď vydává do regionů, kde potrvá až do 21.4.2018.

Text: Soňa Šálková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..