Café Crème – program na rok 2019

Café Crème – program na rok 2019

 

CAFE CREME 2019

11. ročník Hudebního salónu Café crème přináší i vroce 2019 různorodé dramaturgie, zahrnující však tentokrát hudební, dramatickou i výtvarnou složku a bude tak požitkem doslova pro všechny smysly. Hosty Hudebního salónu provedeme téměř 1000 roky hudební historie – počínaje 12. stoletím přes Alžbětinskou dobu, vrcholné baroko různých zemí, začínající galantní styl až po 21. století. V podobě uvedení violoncellových sonát Václava Josefa Spurného (? -1754), autora, který je i odborné veřejnosti dosud zcela neznámý, můžeme bez přehánění mluvit o senzačním objevu i mimořádné dramaturgii, která novodobě zazní vůbec poprvé, a to právě v rámci Hudebního salónu Café crème. Ovšem i koncert cembalo & theorba en duo nebo dramaturgie prezentující a propojující skladby s dvěma cembaly, z nichž jedno plní úlohu bassa continua a druhé obligátního cembala, anebo skladby pro gambový consort jsou v Čechách naprosto ojedinělé a mimořádné, podobně jako audio-vizuální uchopení díla Hildegardy von Bingen (1098-1179). Vzhledem k velkému úspěchu a mnoha reprízám představení „Faust aneb Co jsem myslil, co jsem dělal, že jsem se tomu pekelníkovi upsal“ s originální hudbou Jiřího Temla v podání členů souboru Buchty a loutky, který vznikl pro Hudební salón Café crème 2015, připravujeme další divácky vděčné divadelně-hudební dílo „Bludný Holanďan“ opět na hudbu Jiřího Temla. I 11. ročník reflektuje významná hudební výročí, tentokrát šedesátileté výročí úmrtí B. Martinů a W. Landovské v programu Znovuzrození cembala.


Místo konání koncertů:

Kostel Svatého Vavřince pod Petřínem
Hellichova ulice 18
Praha 1


Dramaturgický plán 2019:

 

3. února 2019  v 19.30 
Paříž 1. poloviny 20. století
– znovuzrození cembala –Cembalu bezesporu patřila éra 17. a 18. století. Druhý dech však chytilo po sto letech nadvlády klavíru na prahu 20. století díky mimořádné osobnosti Wandy Landowské (1879-1959), která ho znovuprosadila. Jeho křehká a barevná zvukovost okamžitě zaujala řadu skladatelů, kteří se pro tento „nový“ nástroj nadchli, a tak začala jeho nová velká éra…M. de Falla, B. Martinů, Fl. Schmitt, J. Ibert, D. MilhaudClara Nováková – flétna
Jan Souček – hoboj
Karel Dohnal – klarinet
Adéla Štajnochrová – housle
Lukáš Polák – violoncello
Monika Knoblochová – cembalo

24. února 2019Mým sídlem je kapka rosy
Hommage à Hildegard von Bingen
Svatá Hildegarda, obdivovaná německá středověká mystička, prorokyně, léčitelka, autorka mimořádně pozoruhodných hudebních, výtvarných, přírodovědných, literárních i teologických děl, osobnost vymykající se všem kategoriím.
Hudebně vizuální projekt staví na prostorových projekcích Hildegardiných výtvarných děl v dialogu s její hudbou a slovem … jako protipól k ještě modální hudbě 12. století zazní i citlivě vybrané soudobé cembalové skladby
Barbora Kabátková – zpěv, středověká harfa
Monika Knoblochová – cembalo

 

24. března 2019 v  19.30 
Bludný Holanďan
Originální scénický hudebně-divadelní tvar s původní hudbou Jiřího Temla vychází z legend o Bludném Holanďanovi a staré české loutkové hry, zpracovávající tuto legendu typicky loutkářským způsobem. Příběh v tomto zpracování nese silné téma bloudění a odpuštění a zároveň umožňuje balancovat na hraně silných obrazů a „kašpárkovského“ odstupu, otevírá se v něm ideální prostor pro velké hudební plochy i práci s propojením hudby, slova a loutek a scénografického řešení.                       
Bludný Holanďan navazuje na velmi úspěšnou spolupráci tvůrců na faustovské motivy „O Doktoru Johannesi Faustovi“ z roku 2016.

Buchty a loutky
Kamila Mazalová – zpěv
Karel Dohnal – klarinet
Monika Knoblochová – cembalo
Kateřina Schwarzová – scénář

 

14. dubna 2019 v 19.30 

Cembalo & theorba en duo

…cembalo a theorba, dva nástroje podobné zvukovosti, jejichž cesty se v dějinách mnohokrát potkaly a repertoár protnul … jejich spojení maximálně využívá hudebních i zvukových prostředků jim nejvlastnějších – rozmanité ornamentiky, propojení sólových partů, improvizace i partů bassa continua a dosahuje tak velmi bohaté a barevné syntézy obou nástrojů, kterou umožňuje úchvatná a emotivní hudba Francie 18. století…

Jan Krejča – theorba
Monika Knoblochová – cembalo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..