Britské velvyslanectví otevřelo dveře veřejnosti

Britské velvyslanectví 16.9.2017

Thunovský palác na Malé Straně jako mnoho dalších historických budov v Praze prošel během své existence mnoha změnami. Od 14.století, kdy je palác poprvé zmiňován, se v něm vystřídalo mnoho majitelů a v průběhu staletí palác vzkvétal nebo i chátral podle toho, jaké historické události se ho dotkly a jaký byl  vkus a prostředky jeho vlastníků. Po třicetileté válce se palác dostal do vlastnictví skotského vojáka Waltera Leslieho, proto se paláci někdy také říká Lesliovský, zřejmě i proto, aby se odlišil od dalších thunovských sídel, kterých je na Malé Straně několik.   V  2.polovině 17. století se budova stala majetkem šlechtického rodu Thunů a v jejich rukou pak zůstala nepřetržitě 269 let. Thunové palác vícekrát stavebně upravovali. Poslední významnou rekonstrukci provedl stavitel Jan Antonín Lurago, který dal renesančnímu paláci barokní ráz. Jádro budovy však zůstalo renesanční. Na přelomu 18. a 19.století prošla  budova ještě také klasicistní přestavbou. Po vzniku Československé republiky v roce 1918 si budovu nejprve pronajala a později zakoupila britská vláda jako rezidenci a velvyslanectví a tomuto účelu slouží palác do dnešních dnů.

Běžný kolemjdoucí zná patrně především vstupní bránu do areálu velvyslanectví s charakteristickým ozubeným zakončením ve stylu anglické gotiky. Další části budovy zůstávají většinou skryty za okolní malostranskou zástavbou. Zpravidla dvakrát do roka je možné do objektu vstoupit a prohlédnout si i některé interiéry i nádhernou terasovitou zahradu ve stylu anglického parku. Taková příležitost se opět naskytla v sobotu 16.9.2017, kdy současná britská velvyslankyně paní Jan Thompson otevřela svou rezidenci a zahradu veřejnosti. Den otevřených dveří jako vždy přilákal mnoho zvědavců a protože každý návštěvník musel projít bezpečnostní kontrolou, táhla se Thunovskou ulicí brzy pořádná fronta.  Kontrola však probíhala bez zbytečných průtahů a kromě toho si čekající mohli pobyt frontě zpestřit četbou informace o historii budovy, kterou rozdávali pracovníci velvyslanectví.

První přivítání po vstupu do budovy obstarala sama britská královna Alžběta II, oblečená do purpurového kostýmku samozřejmě doplněném kloboukem a kabelkou. A pak se mohlo pokračovat do renesančního sálu se zachovalými fragmenty fresky s výjevy biblického příběhu o Zuzaně v lázni. Reprezentační sály velvyslanectví s cenným nábytkem a obrazy nabízí i unikátní pohledy na malostranské střechy a zahrady.  Přes velký počet návštěvníků měl každý dost času si všechno v klidu prohlédnout a vychutnat. Trpěliví a vstřícní pracovníci velvyslanectví, kteří fungovali jako pořadatelé a informátoři, zvládli organizaci na jedničku. A objevila se i paní velvyslankyně, která se s vlídným úsměvem nechala fotografovat, a nijak ji nevadilo, že se po jejím „království“ procházejí davy.

A v zahradě pod vzrostlými stromy čekaly stánky s pravým britským občerstvením a nápoji a informacemi o možnostech vzdělávání na britských školách v ČR a kurzech angličtiny v British Council. Při pohledu vzhůru zahrada Na Valech s probleskující fasádou  Pražského Hradu a při pohledu z níže položené terasy pohled na Kostel sv. Mikuláše a panoráma Prahy s malostranskými střechami. Úžasný zážitek! Děkuji, ani příště si ho nenechám ujít!

Foto: Alena Mikolášková, Soňa Šálková, Petr Šálek
Text: Soňa Šálková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..