Blonďatá bestie se vrací a není sama…..

Mrňavé A Studio Rubín na pražském Malostranském náměstí praská ve švech. Diváci zaplnili všechna sedadla a tlačí se v uličce i na zemi před pódiem. Trhákem na programu je volné pokračování úspěšného scénického čtení z odposlechů véčkařské blondýny Kristýny Kočí pod titulem Blonďatá bestie vrací úder. Zatímco první díl nechával pouze náležitě vyznět doslovný přepis odposlechů (tak doslovný, že se Kristýna Kočí dokonce hlásila o své autorské tantiémy), ve druhém dílu se jedná o scénickou koláž citací z odposlechů a autentických výroků Pavla Béma a Romana Janouška s úryvky ze soudního přelíčení v korupční kauze Bárta, Kočí a Škárka. To vše je navíc doplněno texty kolektivu autorů – režiséra Tomáše Svobody, dramatika Karla Steigerwalda a herce Ondřeje Pavelky, který v kusu zároveň hraje roli vypravěče ale i podnapilého předsedy strany VV Radka Johna.
V představení se střídají výstupy ze soudní síně s rozhovory kumpánů Béma a Janouška, doplněné zpěvy nebo „odbornou“ přednáškou gastroenterologa MUDr. Martínka na téma, jak to vypadá v prdeli a jestli tam už jsme. Publikum se náramně baví a ochotně spolupracuje. Je to opravdu absurdní, co v poslední době vyplouvá na veřejnost. Výlevy významných politických nebo komunálních činitelů vyvolávají bez velkých úprav salvy smíchu. Účinek umocňují rekvizity a nadsázka. Lukáš Příkazký jako Vít Bárta stříká slzy až do publika anebo jako Pavel Bém šplhá po stropu a přitom telefonuje s Janouškem z Himaláje. Kateřinu Klasnovou představuje panenka Barbie a Škárkovu nahrávku symbolizuje trojdílný ešus. Kristýnu Kočí si znovu zahraje výborná Bára Poláková, která si s chutí opět zazpívá i svůj slavný song z prvního dílu „Jsem nevinná“.

Druhou, mnohem závažnější rovinu představení dodávají postavy pánů Mostecko-uhelného, Ing. Pandura nebo Dr. Gripena. Smích z hloupých výroků a odhalení primitivních kariéristů divákům trochu zhořkne na rtech, když se výše uvedení pánové ústy Evy Salzmanové sedící mezi diváky ptají, proč proboha řešíme pár tisícovek, a ne těch devět miliard, co se v nich utopili, a jestli jsme s tím jako „v poho“-, když to jde z našich kapes.

Slovy Romana Janouška lze říci, že se opravdu „stalo něco divnýho“ a že ze scénického čtení v Rubínu se stal skutečný politický kabaret, protože se jedná o angažované a burcující divadlo, které tahle země v současné době potřebuje jako sůl.

Tomáš Svoboda, Ondřej Pavelka, Karel Steigerwald: Blonďatá Bestie II. Blonďatá bestie vrací úder.
Režie: Tomáš Svoboda,
Hrají: Ondřej Pavelka, Bára Poláková, Lukáš Příkazský, Michal Dudek, Jan Vlas a Miky Jelínek.
Premiéra 1. dubna v A Studiu Rubín v Praze

Text: Soňa Šálková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..