Blanka Matragi v Praze

Blanka Matragi

Podařilo se nám hovořit v Praze o vánocích 2006 exkluzivně s dámou pod napětím,

světoznámou návrhářkou Blankou Martragi.

   Artmagazin.eu: Děláte jenom oděvy nebo se věnujete  ještě něčemu jinému?

 Blanka Matragi: Ano, samozřejmě se věnuji ještě jiným odvětvím výtvarného umění, které mě velmi zajímjí. Vystudovala jsem broušení skla a s tím souvisí říjnová výstava v tomto roce, na které byl v Obecním domě mimo jiné vystavený obrovský pětimetrový lustr.

V té návaznosti se mi ozývají jiné firmy a nabízejí spolupráci. V České republice jsem momentálně také proto, že jsem měla schůzku s naší největší porcelánkou, karlovarskou firmou Thun. Na základě toho bude vznikat nová kolekce; již jsou na světě první tvary z porcelánu.  Ten porcelán bude zajímavý tím, že vždy vychází z kompozic motýlích artefaktů.

 Artmagazin.eu: A to se jedná o jednotlivé vázy?

 Blanka Matragi: Jedná se o podšálky, konvice, talíře a jsou to v podstatě exkluzivní limitované soupravy.

 

Artmagazin.eu: Je tento kontrakt jednorázový nebo bude Vaše spolupráce pokračovat?

 Blanka Matragi: Oni měli velký zájem o pokračování naší spolupráce, když viděli motivy Františka Kupky. Na tyto motivy bylo velmi obtížné sehnat práva od Národní galerie moderního umění ve Francii.

 

Artmagazin.eu: A kde jste tyto motivy využila?

 Blanka Matragi:Použila jsem je na šatech , které jsem malovala podle jeho motivů. Národní galerie moderního umění ve Francii dokonce projevila zájem s tím, že by zařadila jedny z těchto šatů do svých sbírek.

 

Artmagazin.eu: Tato přehlídka byla vlastně zaměřena na motýly, dokonce se tak snad i jmenovala….

 Blanka Matragi: Tato výstava se nejmenovala nijak, bylo to vlastně 25. výročí mé tvorby a já jsem tyto modely do přehlídky zařadila. Rozdělila jsem přehlídku do čtyř částí… Chtěla jsem ukázat ,,Know How“ všeho co jsem za tu dobu dokázala. Začínalo to etnickými prvky, které jakoby ukazovaly vše, co jsem se  v Libanonu naučila a přecházela do evropských prvků (španělských prvků) . Dále pak barokní prvky, které přecházely v motivy Františka Kupky. Na šatech s motivy Františka Kupky jsem zvýraznila jeho tvorbu. Začala jsem u džungle, podmořským dnem a skončila jsem motýly a vesmírem. Dále zde pak byly např. svatební šaty, které byly zase spíše v etnickém stylu.  Výroba svatebních šatů např. v Libanonu , kde žiji, je bez finančního omezení.

 

Artmagazin.eu: Kolik švadlen zaměstnáváte?

 Blanka Matragi: Švadlen je u mě na modelárně  dvacet.

 

Artmagazin.eu: Zaslechli jsme něco o přípravě Vaší stálé expozice v Praze.

Je na tom něco pravdy?

 Blanka Matragi: Tento návrh je v jednání a momentálně se hledají vhodné prostory v Praze. Nebude zde jen stálá expozice, ale budou zde pořádány různé výstavy zajímavých lidí, workshopy a jiné projekty. Dále bych pak chtěla založit nadaci na podporu talentovaných dětí, protože takových organizací je u nás opravdu málo.

Do Prahy přiletím koncem ledna; to vám jistě řeknu víc na toto téma.

 Artmagazin.eu: Děkujeme za rozhovor.

S Blankou Matragi hovořila výtvarnice Lenka Kudláčková

Více o paní Matragi pod www.blanka.com

Publikováno: 20.12.2006

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..