Velkou reprezentativní přehlídku prací Bedřicha Dlouhého (nar. 1932), významného představitele umělecké generace 60. let, který až do dnešních dnů nepřestává tvořit, prezentuje Galerie hlavního města Prahy. Název výstavy Bedřich Dlouhý – moje gusto výmluvně naznačuje, že 87-letý tvůrce se nejen podílel na výběru vystavených děl, ale že celá koncepce výstavy odpovídá jeho představám. Podle slov kurátorky expozice Mahuleny Nešlehové bylo autorovým přáním uspořádat výstavu v prostorách Městské knihovny především pro její přirozené horní osvětlení, které svědčí zejména asamblážím a kolážím. Sférické foto: Petr Šálek
Aktuální expozice potvrzuje, že volba místa byla správná. Více než sto dvacet velmi rozmanitých exponátů má v Městské knihovně dostatek prostoru samostatně vyniknout a zároveň je možné sledovat i paralely a souvztažnosti mezi pracemi z různých období malířovy tvorby. Nejrannější exponát pochází z roku 1956 a nejčerstvější je z letošního roku. Avšak uspořádání expozice nesleduje časovou osu a je spíše tematické než retrospektivní. Od 60. let vkládá Bedřich Dlouhý do svých obrazů a instalací nalezené předměty a aplikované prvky a vytváří s nimi koláže, asambláže a prostorové instalace. Optický zážitek tak obohacuje o hmatový a prostorový. Přestože se styl, použitá technika i témata v různých obdobích liší, v naprosté většině z nich lze najít prvky jemného humoru, absurdní nadsázky či ironie. Tento způsob vyjadřování je autorovi vlastní a rezonuje v něm celoživotní echo tzv. pánského klubu nebo pozdější skupiny Šmidrové, jejichž členem se Bohumil Dlouhý stal během studií v 50. letech. „Byla to averze k průměru, všednosti, touha po osobitosti, originalitě“, řekl Bedřich Dlouhý o tomto období později. Esenci „šmidrovství“ tzv. dadaistický „pocit divnosti“ si Bedřich Dlouhý zachoval až do dnešních dnů. Spolu s poetickou a vynálezeckou strunou tvoří osobitý mix, který charakterizuje Dlouhého tvorbu.
Každá ze čtyř velkých místností v galerii akcentuje jiný tematický okruh. Na začátku převažuje figurální tématika se „šmidrovským potenciálem“. Fotorealisticky zvládnuté postavy karikují fotografie z časopisů. Malíř vytváří parafráze na klasická umělecká díla. Komiksového kačera Donalda maluje jako Krajkářku ze slavného Vermeerova obrazu. Před nadměrně velkou Dívku s perlou (Vermeer) umísťuje obrovský krajíc chleba. Dalším tématem jsou imaginární krajiny a prostorové asambláže, ve kterých podobně jako u krajíce chleba precizně napodobuje reálné předměty. Do abstraktních obrazů umísťuje běžné předměty (Zkouška tlaku). Samostatnou skupinu tvoří instalace se světelnými zdroji. Velkým celoživotním tématem umělce jsou autoportréty – ironické a bez jakékoli sentimentality. Asociační metodou se portrétuje na dvou rozměrných asamblážích pomocí různých předmětů a odkazů. Realisticky se pak na velkoformátových plátnech maluje buď vleže na posteli, nebo nejnověji ve stoje v trenýrkách v ateliéru – Akademický malíř B.D. vzpomíná (2019).
Výstava velmi působivě podtrhuje šíři tvorby umělce evropského formátu, jeho neustálou chuť objevovat a experimentovat. Zároveň jasně dokládá, že Dlouhého tvorbu nelze přiřadit žádnému uměleckému směru, je to klasik bravurně ovládající malířskou techniku, který je ve svém vyjádření velmi svobodný a pracuje spontánně.
Výstavu doprovází obrazová publikace, která je volným průvodcem expozicí, jež v Městské knihovně potrvá až do 16. února 2020.
Text: Soňa Šálková, Foto: Soňa Šálková, Petr Šálek