Ascher Challenge – studentská módní tvorba z látek firmy Ascher

Ascher Challenge – studentská módní tvorba z látek firmy Ascher

Uměleckoprůmyslové museum v Praze doplnilo svou velkou výstavu Šílený hedvábník. Zika &Lída Ascher věnovanou textilní tvorbě manželů Ascherových o další zajímavou novinku. Pod názvem Ascher Challenge prezentuje módní kolekci, kterou vytvořili studenti Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze z původních látek slavné textilní firmy Ascher. Syn a dědic zakladatelů firmy Peter Ascher se svou ženou Robin totiž nabídli zbytky originálních textilií studentům a vyzvali je, aby je použili pro vlastní módní návrhy. Tato myšlenka je zcela v duchu Ziky a Lídy Ascherových, kteří po celý život rádi spolupracovali s mladými lidmi a v roce 1946 vypsali soutěž „Try Your Hand!“, do které se zapojilo 10 tisíc mladých lidí.

V rámci projektu Ascher Challenge stáli studenti před opravdovou výzvou. Jejich úkolem bylo vytvořit současné módní návrhy z různých druhů textilií z různých časových období, v různé kvalitě a dezénech. Náročné zadání pro 25 mladých návrhářů bylo připravit vlastní kolekci s použitím původních látek a přitom respektovat látky i s nimi související autorská práva a propojit je s moderními technologiemi. Výsledné studentské práce byly představeny veřejnosti již letos v lednu na výstavě klauzurních a semestrálních prací a jednorázově pak při zahájení výstavy Šílený hedvábník v UPM. Jak vypadají výsledné modely naživo, se mohli přesvědčit také návštěvníci módní přehlídky v rámci programu Mercedes-Benz Prague Fashion Week v Praze 24. března 2019.

Nyní má i široká veřejnost shlédnout tyto unikátní módní návrhy v rámci expozice v UPM a přesvědčit se na vlastní oči, jak jednotliví módní tvůrci k projektu přistupovali a jak se jim podařilo náročný úkol zvládnout.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze doplnilo svou velkou výstavu Šílený hedvábník. Zika &Lída Ascher. Pod názvem Ascher Challenge prezentuje módní kolekci, kterou vytvořili studenti Ateliéru módní tvorby. Foto: #PetrSalek, #ARTmagazin.eu #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Výstavu doplňuje katalog, který s použitím fotografií modelů od studentů ateliéru II pod vedením Václava Jiráska a Štěpánky Stein a v grafické úpravě studentů Ateliéru tvorby písma a typografie završuje unikátní spolupráci studentů a pedagogů UMPRUM s rodinou Ascherových a Uměleckoprůmyslovým museem.

Výstava Ascher Challenge je v UPM k vidění do  19.května.2019.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..