Výstava vybraných klauzurních prací studentů čtyř ateliérů architektury Vysoké školy uměleckoprůmyslové otevírá spolupráci této renomované vzdělávací instituce s významnou památkou moderní meziválečné architektury – Winternitzovou vilou. Jak jsme již dříve informovali (zde), je Winternitzova vila od roku 2017 přístupná veřejnosti a záměrem jejich majitelů je vytvořit z ní živoucí kulturní prostor s výstavami, koncerty a dalšími kulturními akcemi.
Aktuální výstava je první z pravidelných výstav prací studentů VŠUP , kterými se na základě vzájemného memoranda o spolupráci obou institucí budou studenti ve vile prezentovat dvakrát do roka. Majitel Winternitzovy vily David Cysař při zahájení výstavy řekl, že právě výstavy zaměřené na architekturu jsou naplněním záměru propojit prostor od velkých architektů s nadějnými „malými Lhoty a Loosy“. Kromě organizace společných výstav umožní spolupráce bezplatný vstup do vily studentům a spolupracovníkům VŠUP , areál vily bude k dispozici jako výstavní prostor pro studenty katedry volného umění a studenti také vytvoří knižního průvodce po vile. Studentský projekt zaměřený na vydání takové publikace pak přiblížila studentka Katedry teorie a dějin umění Nikol Vlčková. Přibližně 60-ti stránková publikace bude kolektivní prací studentů několika studijních oborů. Katedra teorie a dějin umění vytvoří textovou část zaměřenou na historii vily, její popis, stylové zařazení, urbanistický kontext a také osobnosti Adolfa Loose a Karla Lhoty a jejich podíly na konečné podobě stavby. O vizuální stránku se postarají ateliéry fotografie a grafického designu. Průvodce vydá nakladatelství UMPRUM na podzim 2018 v české a anglické verzi.
Koncepci výstavy Architektura na UMPRUM 2018 objasnil její kurátor doc. ak. arch. Bohumil Chalupníček. Výběr klauzurních prací je autonomní výběr čtyř ateliérů architektury a představuje tak pouze zlomek z mozaiky asi 50 klauzur, vznikajících každý semestr v těchto ateliérech. Expozice zasahuje do hlavní obytné části domu jen minimalisticky ve formě informačních bannerů, z nichž dva symbolicky zakrývají postranní okno, které není zakresleno v původním Loosově návrhu. V suterénu budovy se promítají osobní vize studentů ateliéru II na téma Můj svět. V horním podlaží jsou pak umístěny návrhy studentů zbývajících tří ateliérů na řešení výstavních prostor pro Muchovu Slovanskou epopej v Praze, akustickou jeskyni jako pavilon pro Mezinárodní salón nábytku v Miláně – a výstavbu společného bydlení v historickém jádru města.
Výstavu je možno navštívit do 4.dubna 2018 v rámci prohlídky celé Winternitzovy vily, která je pro veřejnost přístupná vždy od neděle do středy mezi 12. a 18 hod. a každou sobotu v rámci komentovaných prohlídek.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek