15 výstavních sálů o rozloze 1500 m2 v lipském Muzeu výtvarných umění (MdbK) dává dostatečný prostor gigantickým fotografickým kompozicím Andrease Gurskyho (*1956). Velmi osobní retrospektivou se německý fotograf vrací do svého rodného města, i když většinu života prožil v Düsseldorfu. Výstava, kterou autor plánoval 3 a půl roku, byla dokončena již vloni v listopadu. Vzhledem k pandemickým opatřením však její otevření muselo počkat až do 25. března 2021.
Převážná většina z 60 vystavených barevných fotografií jsou monumentální, velmi graficky pojaté sondy do reality současného světa. Vystavena jsou starší ikonická díla Gurskyho, jako například „99 centů“ (1999) s interiérem obchodu na Sunset bulváru v Los Angeles jako kompozice z polic přeplněných laciným zbožím, stejně jako i nejnovější práce, které dosud nebyly nikde vystaveny. Odlidštěné fasády se stovkami oken, pohled na chicagskou burzu s davy lidí nebo montáž s německými vládními politiky a obrovskými hodinami – to vše jsou pro Gurskyho symboly konzumní společnosti a síly politiky a peněz. Umělec na svých fotografiích vizualizuje se zvláštní naléhavostí bizarnosti našeho globalizovaného světa. Nachází kompozice a schémata, které precizně a metodicky zpracovává ve velkoformátová panoramata s nevídanou ostrostí po celé zobrazované ploše. Obrazy vznikají kombinací mnoha dílčích záběrů, které autor složitě digitálně upravuje a skládá do technicky i vizuálně jedinečných kompozic. Kvůli obrovskému množství detailů jsou fotografie na výstavě zavěšeny nezvykle nízko, aby měli diváci možnost prohlédnout si je opravdu zblízka.
Dnes 66-letý Andreas Gursky je fotograf světového formátu. Jeho fotografie jsou součástí sbírek renomovaných galerií nejen v Německu, ale také například londýnské Tate Modern, pařížského Centre Pompidou, řady muzeí moderního umění v USA a dalších. Vystavoval v desítkách galerií po celém světě a jeho práce dosahují na aukcích milionové dolarové částky. Výstava je tedy mimořádnou příležitostí vidět průřez tvorbou tohoto mimořádného tvůrce na vlastní oči. Výstava potrvá až do 22. srpna 2021 – tak je to snad reálné.
U příležitosti výstavy vyšla i umělecká publikace „–2020 Andreas Gursky“, která není jen katalogem výstavy, ale obsahuje také soukromé snímky, většinou pořízené chytrým telefonem, které odhalují mnoho o Gurskyho přístupu k fotografiím. Kromě toho vyprávějí o rodinné tradici fotografie a odkazují na Lipsko.
Text: Soňa Šálková
Summary
15 exhibition halls on of 1500 square meters in the Leipzig Museum of Fine Arts (MdbK) give sufficient space to the gigantic photographic compositions of Andreas Gursky (* 1956). With a very personal retrospective, the German photographer returns to his hometown, even though he has spent most of his life in Düsseldorf. The exhibition, which the artist planned for 3 and a half years, has been alredy completed last November. However, due to pandemic measures, its opening had to wait until the end of March.
The vast majority of the 60 color photographs on display are monumental, very graphically conceived views of the contemporary world. Both older iconic pictures as well as the latest not yet exhibited works are on display. Monotonous facades with hundreds of windows, a view of the crowded Chicago Board of Trade, or an impressive photo collage of German politicians with a huge clock – for Gursky the symbols of consumer society and political and financial power. The artist visualizes the bizarreness of our globalized world with the special urgency. The pictures consist of many partial shots, modified and processed digitally in technically and visually unique compositions.
The exhibition is an extraordinary opportunity to see a unique retrospective of the extraordinary artist. The exhibition in Leipzig will last until August 22, 2021.