Adolf Loos a Semlerova rezidence v Plzni 

Adolf Loos a Semlerova rezidence  v Plzni 

Obnovený skvost od architekta Adolfa Loose

Stroze působící dům na plzeňské Klatovské ulici zvenku příliš nezaujme. Jen málokdo by hádal, že se v něm nachází jedna z nejvýznamnějších památek meziválečné architektury. Slavný moravsko-rakouský architekt Adolf Loos (1870-1933) na počátku 30. let do stávající budovy implantoval rozsáhlou rezidenci pro rodinu zámožného plzeňského podnikatele Oskara Semlera. Loosovo odvážné architektonické řešení mělo vyhovět všem potřebám 5ti-členné rodiny i požadavkům na reprezentaci. S uplatněním svého slavného principu tzv. raumplanu v rámci dvou pater budovy vytvořil 6ti-úrovňový obytný a obslužný prostor o celkové ploše více než 300 m2. Zároveň navrhl celé vnitřní vybavení na nejvyšší designové i technické úrovni. Kromě koncepce raumplanu se zde typický Loosův rukopis projevuje na každém kroku charakteristickou barevností, originálním vestavěným i čalouněným nábytkem, nadčasovými svítidly, kováním nebo detaily inspirovanými  interiéry luxusních vlaků Mitropa a zaoceánských lodí. Na projektu se podílel architekt a spolupracovník Adolfa Loose Heinrich Kulka, který po jeho smrti v roce 1933 stavbu dokončil.

Pohled na Semlerovu rezidenci. Za rozměrnými industriálními okny se ukrývá rozlehlá společenská hala o výšce přesahující 4m. Pohled z Hruškovy ulice.                     Foto© PetrSalek.com

 

 

Rodina si přednosti svého nového bydlení bohužel dlouho neužívala. V roce 1939 byl Oskar Semler vzhledem k židovskému původu donucen přepsat celý svůj majetek německým okupantům. Po válce pak došlo k devastaci původní koncepce raumplanu a rezidence byla násilně rozdělena na několik menších bytů. Desítky let zanedbávané a nevhodnými zásahy poničené prostory teprve v roce 2012 přešly do správy Západočeské galerie v Plzni, která započala jejich obnovu. Po letech restaurátorsky náročné a nákladné rekonstrukce financované Plzeňským krajem a evropskými fondy IROP se rezidence v září 2022 otevřela pro veřejnost v obnoveném lesku.

Srdcem rezidence je společenská centrální hala s klavírem a posezením před krbem. 4 m vysoký prostor na ploše 60 m2 je reprezentativní a současně útulný. Difuzní světlo dopadající velkými funkcionalistickými okny  dodává místnosti příjemnou atmosféru. Kombinace prvků z různých koutů světa, jako např. anglický krb, Americký bar nebo rozměrná budhistická malba, spolu s použitím vzácných přírodních materiálů zde splývají v harmonický celek. K rozhovoru s přáteli zve oddělený sedací kout se sníženým stropem a prosvětlenou onyxovou stěnou. Stejně reprezentativní je i luxusní jídelna s osmibokým půdorysem, která se nachází o úroveň výš. Na galerii s výhledem do centrální haly umístil architekt odpočinkovou zónu s knihovnou.

Obytné patro se naproti tomu vyznačuje funkčností a vstřícností potřebám jednotlivých členů rodiny. Pokoje jsou „ušity“ na míru. Unikátem je přívod pitné vody u jídelního koutu. V roce 1934 se jednalo o výjimečné napojení na rozvod nejkvalitnější vody z artézských studní Plzeňského pivovaru.

Součástí prohlídky jsou i servisní prostory bytu: kuchyň s originálním vestavěným nábytkem, dvojdřezem, digestoří či zásuvkou na bioodpad; spíž vybavená jednou z prvních elektrických ledniček, prádelna s originální první elektrickou pračkou se ždímačkou, servisní schodiště, domácí nákladní výtah nebo telefonní kout.

Plzeň je po Vídni druhým místem s největším počtem realizací Adolfa Loose. Z celkem 13 z nich je momentálně přístupných 6. A rezidence Oskara a Jany Semlerových mezi nimi vyniká nejen rozlohou, ale i jedinečným raumplanovým řešením a neuvěřitelným restaurátorským počinem. Více na semler.cz

Pokud se chcete seznámit se Semlerovou rezidencí a interiéry Adolfa Loose před jejich návštěvou, klikněte zde

Text: Soňa Šálková
Foto© PetrSalek.com


Semlerova rezidence se stala součástí mezinárodní sítě Iconic Houses
Unikátní interiér od Adolfa Loose a Heinricha Kulky na Klatovské 110 v Plzni se zařadil mezi 188 architektonicky významných domů po celém světě.Semlerova rezidence se tak ocitla po boku Müllerovy vily, Vily Tugendhat, ale také například Gaudího Casa Milà či Maison La Roche od Le Corbusiera.

Summary

The ordinary house on Pilsen’s Klatovská Street does not impress much from the outside. Though, it houses one of the most important monuments of interwar architecture. In the early 1930s, the famous Moravian-Austrian architect Adolf Loos (1870-1933) implanted an extensive residence for the family of the wealthy Jewish businessman Oskar Semler into the existing building. Loos‘ architectural solution should satisfy all the needs of the family of 5 as well as be representative. Applying his famous ´Raumplan´ principle within a two-story building, Loos created a 6-level living and service space with a total area moere as 300 m2. He also designed the entire interior equipment of highest design and technical level. The place stands also for the main Loos´ approaches: characteristic colors, original built-in and upholstered furniture, timeless lamps, fittings or details inspired by ship or train architecture.The restauring of the neglected and damaged premises began to be repaired in 2012. After years of intensive and costly work reconstruction, the residence opened to the public in renewed form in September 2022.

More: semler.cz/semler-residence-apartment-of-the-family-of-oskar-semler

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..