Přestože se dnešní doba všemožně snaží napravit historicky podmíněné znevýhodnění žen, až dosud pomíjela podíl žen na výtvarném umění v období od středověku po začátek moderních dějin. Národní galerie v Praze, která dosud prezentuje části svých sbírkových expozic pod názvy Staří mistři I a Staří mistři II, i když jsou mezi nimi i ženská díla, teď udělala v tomto směru zdařilý krok směrem k nápravě. Její současná výstava Ženy, mistryně, umělkyně 1300 – 1900 přináší tvorbu umělkyň, působících na našem území i v dalších evropských zemích, které navzdory nepříznivým dobovým okolnostem byly schopny tvořit na stejně vysoké úrovni jako jejich mnohem slavnější mužské protějšky. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek NGP a dalších tří desítek domácích i zahraničních institucí.
Časová hranice 1300 až 1900 má na výstavě dva mezníky: nejstarší exponát Antependium z Chebu (okolo r. 1300) jedinečná liturgická textilie s náboženskými výjevy, kterou za vlády Přemyslovců vytvořily chebské klarisky, a rok 1900, kdy se ženské umění začalo objevovat na výstavách a ženám bylo, i když jen v omezené míře, umožněn přístup k výtvarnému vzdělání.
Působivá expozice ve Valdštejnské jízdárně je rozdělena chronologicky do pěti kapitol, které jsou barevně odlišeny. Kapitola Klášter obsahuje nejstarší výtvarné práce často od anonymních autorek. Kláštery představovaly útočiště pro ženy, které se oproti vžitému stereotypu ženy jako manželky a matky mohly na církevní půdě věnovat umělecké tvorbě. Vytvářely deskové obrazy, sochy, iluminované rukopisy a výšivky. Kapitola Silné ženy z jihu je věnována ženám z dnešní Itálie, kde bylo výtvarné umění tradičně velmi uznávaným oborem. Tvůrkyně většinou pocházely z rodin umělců. Dramatické momenty z mytologie a biblické výjevy realisticky ztvárnila Artemisia Gentileschi, první žena přijatá na Akademii ve Florencii. Zaujmou i obrazy Sofonisby Anguissoly z Cremony, kterou obdivoval i Michelangelo. Její úžasné plátno Hra v šachy (1555) se stalo vizuálem celé výstavy.
V kapitole (Ne)závislé ženy ze severu jsou zastoupeny malířky z Nizozemska, Německa i Británie. Malovaly portréty, žánrové obrázky nebo obzvlášť pro nizozemské malířství typická zátiší. Kapitola V grafické dílně je věnovaná technicky náročné grafické tvorbě. Výjimečnou osobnost zde představuje německá grafička a přírodovědkyně Maria Sibylla Merian, která se ve své tvorbě věnovala motýlům a je považována za zakladatelku moderní entomologie. Exponáty v této části se z důvodu citlivosti na světlo musejí v průběhu výstavy obměňovat. Poslední část výstavy Salon se zaměřuje na umělkyně ze střední Evropy a bývalého Rakousko-Uherska v 18. a 19.století. Některé z nich, jako například Amálie Mánesová ještě dostaly vzdělání od otce, protože na rozdíl od svých bratrů, v případě Amálie také malířů Josefa a Quida, ještě nemohly studovat. Pomalu se však možnosti výtvarného studia ženám otevíraly. Vynikající portrétistka Barbara Krafft, původem z Jihlavy, získala své vzdělání ve Vídni. Tuto část uzavírá realistická Vlastní podobizna Josefíny Mařákové s otcem Juliem z roku 1896.
Zajímavé pokračování tématu o ženských tvůrkyních je ve Studiu a v interaktivní a odpočinkové zóně na balkóně galerie. Celkem 12 fotografických portrétů současných umělkyň, které odpovídají na dvě otázky: Cítíš nějaká gendrová omezení? A uživíš se svým oborem? Odpovědi pak naznačují, jak daleko dospěla emancipace umělkyň v dnešní době. Bližší informace k jednotlivým autorkám jsou pak dohledatelné přes QR kódy.

Dva portréty od Barbary Krafft 1794-1825
Výstava Ženy, mistryně, umělkyně 1300 – 1900 je ve Valdštejnské jízdárně k vidění do 2. listopadu 2025.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek
Summary
The current exhibition of the National Gallery in Prague entitled Women Artists 1300 – 1900 corrects the deficit in the equal status of women artists from the period of patriarchal society. It brings exclusively the work of women artists, active on the territory of our country and other European countries, who, despite the unfavorable circumstances of the time, were able to create at the same high level as their much more famous male counterparts. Exhibited votive objects, paintings, graphic works etc. come from the collections of the NGP and three dozen other domestic and foreign institutions.
The exhibition Women Artists 1300-1900 in the Waldstein Riding School in Prague is on display until November 2, 2025.