Zdeněk Sklenář je výjimečnou osobností českého výtvarného umění. Zažil legendy české avantgardy, jakými byli Jan Zrzavý, František Tichý nebo Jiřím Trnka, kteří zpočátku ovlivnily i jeho tvorbu. Jako pedagog formoval a byl jistě i sám ovlivněn současnou uměleckou generací. Během svého duchovního a tvůrčího zrání Sklenář postupně došel k naprosto charakteristickému výrazu. Své obrazy maloval kombinovanou technikou na bázi různých vrstev, překrývání motivů a rytí do ještě ne zcela zaschlé malby. Spirituálně byl silně ovlivněn východní kulturou, především staré Číny. Široké veřejnosti jsou známy jeho ilustrace ke Zpěvům staré Číny, Řeckým bájím a pověstem a Opičímu králi. Pro současníky rovněž objevil Guiseppeho Arcimbolda, malíře rudolfínské doby někdy označovaného za předchůdce surrealismu. Schopnost uchopit podněty z dávné minulosti a odlišných kultur a moderně je ztvárnit tak, že oslovují diváky napříč kulturami a světadíly, lze považovat za nejdůležitější přínos Sklenářovy tvorby.
Výstava v Domě U Kammenného zvonu obsahuje více než 110 prací umělce a je koncipována chronologicky. Od realisticky pojatých obrazů žen z pařížského období nebo cirkusových výjevů přechází k irreálným kompozicím s čínskými motivy, kaligrafiemi, variacemi na archimboldovské téma nebo osobitými portréty známých osobností.
Zemitou barevnost vystavených děl podtrhují zvětšené motivy ze Sklenářových obrazů, kterými jsou vylepeny stěny galerie. Tlumená atmosféra pohltí diváka, ale na druhé straně ještě více umocní působení vystavených děl. Navedení správné atmosféry slouží i místnost koncipovaná jako budhistická svatyně, ve které jsou umístěny artefakty z umělcovy sbírky.
Umění Zdeňka Sklenáře letos budou moci obdivovat i návštěvníci světové výstavy EXPO 2010 v Šanghaji, kde budou v rámci doprovodných programů prezentovány jeho kresby k Legendě o opičím králi a ke Zpěvům staré Číny.
Text: Soňa Šálková