Zdeněk Burian provází Širým světem dobrodružství a fantazie  

Zdeněk Burian provází Širým světem dobrodružství a fantazie  

Tvůrce, který okouzlil celé generace čtenářů milujících dobrodružství a exotiku, tím že je zavedl do svého světa příběhů. Rozsáhlý soubor více než 200 originálů malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana (1905-1981) je k vidění v pražském Obecním domě. Expozice s titulem Širým světem je již čtvrtou výstavou v tomto století, která se fenoménem Zdeněk Burian zabývá. Je to důkazem toho, že Burianova schopnost výtvarně zachytit život v exotických končinách, vmyslet se do pravěku nebo obrazově doprovodit díla slavných autorů dobrodružné literatury, neztrácí na přitažlivosti ani v dnešní obrazově přesycené době.

Výstava Zdeněk Burian: Širým světem, Obecní dúm, Praha, 7.3.-30.6. 2019, organizuje retrogallery.cz foto: #artmagazin.eu #petrsalek.com #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Malíř Zdeněk Burian, výstava Širým světem, Obecní dům, 2019, foto: Petr Šálek

 

Výstava ve dvou sálech horního patra Obecního domu je unikátní tím, že podává komplexní pohled na Burianovu rozsáhlou malířskou tvorbu. Jsou zde zastoupena prakticky veškerá témata, která zobrazoval při použití rozličných malířských technik. V celkem 14 tematických kapitolách jsou zastoupeny velkoformátové oleje, tónované kvaše, křídy, pastely, tempery nebo kombinované techniky. Expozice je výjimečná také velkým podílem privátních zápůjček, z nichž některé u nás dosud nebyly vystaveny. Unikátem jsou např. originální předlohy 30 brakových obálek knižních titulů, mezi nimi také tři obálky k titulům od Jaroslava Foglara. Nebo kultovní olejomalba z roku 1938 jako předloha k obálce na knihu Karla Maye  Vinnetou – Indiánské léto s postavou indiánského náčelníka na koni, která je současně i průvodním motivem výstavy.

Malíř Zdeněk Burian, výstava Širým světem, Obecní dům, 2019, foto: Retro Gallery

Název Širým světem odkazuje na stejnojmenný geograficko-politický časopis, pro který Burian v rozmezí let 1925 – 1942 namaloval 40 obrazů znázorňujících různé kouty naší planety a různé lidské rasy. I v době dokumentární fotografie měly jeho ilustrace výhodu skloubením více charakteristických atributů dané oblasti do harmonických celků. Namísto věrného zobrazení Burian didaktickou formou znázorňoval přírodu i život ve vzdálených destinacích na bázi komponovaných výjevů.

Velkou část expozice tvoří originální ilustrace k dobrodružným knihám spisovatelů Jacka Londona, Roberta Stevensona, Rudyarda Kiplinga a dalších. Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodné malby k románům Julese Verna, které v letech 1936 – 1948 vytvořil Burian pro Vilímkovo nakladatelství. Jeho kvašové ilustrace upoutají magickou krásou a není s podivem, že se jim podařilo nahradit u nás do té doby používané rytiny a šrafované kresby od francouzských malířů.

Samozřejmě je třeba zmínit paleontologické rekonstrukce, které ve 30.letech vznikly pod vedením docenta Josefa Augusty. Na ně navazují ikonické ilustrace ke Štorchovým Lovcům mamutů, které velkou měrou ovlivnily obecnou představu o pravěkých obyvatelích našeho území.

Přestože se názory na význam díla Zdeňka Buriana v různých dobách lišily, je nesporné, že podněcují fantazii a vybízejí domýšlet si příběhy. Jejich skryté sdělení proto oslovuje dnešního diváka a patrně bude předmětem zájmu i pro další generace.

Výstavu, jejímiž kurátory jsou Vladimír Prokop a Jakub Sluka, pořádá Retro Gallery. Výstava potrvá do 30.6.2019.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..