Výstava kaligrafií připomněla 2. výročí úmrtí Věry Čáslavské

Výstava kaligrafií připomněla 2. výročí úmrtí Věry Čáslavské

Japonská asociace kaligrafů, což  byli velcí přátelé Věry Čáslavské, u příležitosti 2.výročí od její smrti vyzvala veškeré kaligrafy v Japonsku, aby něco namalovali pro Věru Čáslavskou a uctili tak její památku. Zadání obsahovalo dvě témata: sakura a hora Fudži.

Všichni významní kaligrafové  se snažili  vytvořit co nejlepší díla  a 80 z nich bylo vybráno pro výstavu, která se uskutečnila v květnu 2018  na Nových Hradech u Litomyšle díky manželům Kučerovým, kteří poskytli galerii svého zámku. Vystavené kaligrafie byly nejrůznějšího charakteru od skutečného vyobrazení sakury nebo hory Fudži až po kaligrafické ztvárnění jednotlivých znaků, ze kterých se slova sakura nebo hora Fuji skládají. Mezi vystavujícími umělci byli i významní kaligrafové, jejichž práce jsou součástí sbírek Národní galerie v Praze. Na uspořádání výstavy se významně podílel pan Šánkiči Okada, který ji celou zorganizoval. Věra Čáslavská byla v Japonsku velmi populární. Všichni tam na ní stále vzpomínají, dokonce možná víc než u nás. Výstava na zámku Nové Hrady byla velmi úspěšná,  svědčí o tom velký počet návštěvníků především z Východočeského kraje..

Zámek Nové Hrady je rokokový zámek vzdálený asi 11 km od Litomyšle. Před asi 26  lety ho koupili manželé Kučerovi ve velmi zuboženém stavu a postupně z něj vytvořili naprostou perlu východních Čech. Jsou to velmi pracovití a schopní lidé, kteří na obnovu této památky věnovali veškerý svůj čas a úsilí a na výsledku je to vidět.

Je zde možná prohlídka zámku s expozicí nábytku a umění od baroka po secesi. K zámku patří barokní zahrada, barokní bludiště a křížová cesta, kterou majitelé sami zrestaurovali.  Kromě toho mohou zájemci navštívit také muzeum klobouků nebo muzeum kol.

Text: Kristina Kopáčková


Doprovodný text k výstavě od pana Šinkiči Okada:

Výstava kaligrafie k oslavě přátelství Věry Čáslavské a Japonska

 V roce 2020 se bude podruhé konat olympiáda v Tokiu. Těm, kteří pamatují olympiádu v Tokiu v roce 1964, bude již přes 60 let. Pokud bychom měli vzpomenout jména zahraničních sportovců, která se vryla do paměti, byl to maratónský běžec Abebe, zápasník v judu Geesink a gymnastka Věra Čáslavská.

Tito tři byli výjimeční. Zvláště pak Věra Čáslavská, která na rozdíl od ostatních medailistů, jež byli ve svých zemích oslavováni, snášela neustálý nátlak a překážky komunistického režimu, barvila si vlasy, aby unikla dlouhým rukám uchvatitele, změnila si jméno i bydliště a až do sametové revoluce v roce 1989 trpěla nepřízní zdravotního stavu bez návštěvy nemocnic a skrývala se jako večerní uklízečka kanceláří. Po revoluci japonská vláda požádala Věru Čáslavskou, aby se přestěhovala do Tokia, kde by pracovala na velvyslanectví. Ta se však stala poradkyní Václava Havla pro sociální otázky a pro sport a také předsedkyní Českého olympijského výboru, kde později působila i z čestné pozice.

V době, kdy jsme o Věře Čáslavské smýšleli jako o člověku z jiného světa, se uskutečnila v roce 2011 v Národní galerii výstava kaligrafie „Sho 1,2,3“. Přestože se vernisáže nezúčastnil tehdejší velvyslanec v ČR Kumikira, zpráva od paní doktorky Honcoopové – v té době vedou orientálních sbírek při  národní galerii – nás velice potěšila: „Přijde paní Čáslavská! To znamená obrovský úspěch!“ Pro paní Čáslavskou to byla první návštěva výstavy japonské kaligrafie. Odmítla se účastnit velké oslavy, ale na důkaz přátelství s Japonskem nás poctila návštěvou. Výstava kaligrafie se pak v pražské Národní galerii konala ještě v roce 2013 a 2015.

Národní galerie je místo, kde se shromažďují  nejvýznamnější díla světového výtvarného umění. Výstava japonské kaligrafie se zde konala poprvé po dvaceti letech. Když jsme o výstavě hovořili s planí Věrou Čáslavskou, vyzdvihla skutečnost, že se jedná o opravdovou kulturní výměnu. Víc než desetkrát jsme v České republice organizovali workshopy, výstavy a setkání. Paní Čáslavské se velmi líbil workshop s psaním kaligrafie na trička. Stali jsme se opravdovými přáteli –  naše kaligrafická skupina a paní Čáslavská. To vše podpořila sbírkou pro Japonsko po ničivém zemětřesení v roce 2011 a spolu s Česko-japonskou společností pozvala skupinu dětí z Fukušimy do České republiky.

V domě paní Čáslavské v Černošcích visí kaligrafie našich členů. Měla je ráda. Paní Čáslavská si přála založit nadaci pro pohybové aktivity malých dětí. Tato nadace vznikla asi až po smrti a založila ji dcera Radka Čáslavská. A zde je naše letošní výstava- Díla vznikla s myšlenkou: Pro Věru Čáslavskou, která milovala Japonsko. Kaligrafie jsou vytvořeny našimi srdci se vzpomínkou na naše přátelství s Věrou Čáslavskou.

nove-hrady.cz

Dnešní místo výstavy nám doporučila dlouholetá přítelkyně paní Čáslavské, a proto se výstava koná na zámku v Nových Hradech. Není zvykem zde konat velké výstavy, ale krásné prostředí zámku, který je blízko od organizací UNESCO chráněné Litomyšle, kde se narodil Bedřich Smetana, tvoří dokonale prostředí pro výstavu.

Děkujeme Vám všem za spolupráci a jsme rádi, že jsme tady s Vámi.
Za Asociaci pro mezinárodní kaligrafickou spolupráci
Šinkiči Okada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..