Nedaleko od bývalého ateliéru slavného fotografa, malíře a mystika Františka Drtikola ve Vodičkově ulici v Praze je v prostoru Tibet Open House vystaven unikátní soubor jeho 24 grafik z období 1.světové války. Velkoformátové tisky byly vytištěny z původních, pečlivě zrestaurovaných zinkových desek na holandském ručním papíru francouzskými hlubotiskovými barvami Charbonnel, které používal sám autor.
František Drtikol (1883 – 1961) je známý především jako fotograf ovlivněný secesí a symbolismem. Jeho komponované fotografie, zejména ženské akty, mu počátkem 20. století získaly mezinárodní uznání a dodnes zůstává jedním z nejslavnějších českých fotografů. Malířská a grafická tvorba Františka Drtikola je naproti tomu méně známá, ale zaslouží si stejnou pozornost.
Grafické listy prezentované na výstavě jsou výraznými příklady Drtikolovy grafické tvorby. Zpracovává v nich svá stěžejní symbolistická témata jako např. Golgota nebo Matka země a evokuje mytologické příběhy. Mystické krajiny tvořené siluetami ženských těl kontrastují s drobnými lidskými postavami, které se v krajinách pohybují. Volná grafická tvorba plně využívá Drtikolovy výtvarné schopnosti a je vhodným prostorem pro jeho imaginaci. Pomocí ní vizualizuje své vnitřní pocity vycházející z hluboké spirituality. To, že se výstava koná v prostorách centra pro tibetskou kulturu, filosofii a náboženství, není náhoda. František Drtikol se celý život zabýval esoterními naukami a náboženstvím. V touze najít ideální pravdu dospěl od křesťanství přes kabalu až budhismu.
Výstava v Tibet Open House ve Školské ulici 28, Praha 1, potrvá do 29.6.2019.
Text: Soňa Šálková