Vittorio Storaro Římská civilizace

 

Vittorio Storaro v Městské knihově v Praze

Vittorio Storaro v Městské knihově v Praze  2.12.2016                                                                                                                                                   photo © PetrSalek.com

 

 

Počátkem října pořádal nadační fond Eleutheria žánrově nejvýznamnější a bezesporu též nejprestižnější akci tohoto roku, věnovanou mistrovskému umu Vittoria Storara v oblasti kinematografie, trojnásobného držitele Oscara za kameru za film Apokalypsa, Rudí a Poslední císař, který získal též nominaci na Oscara za filmy Dick Tracy, dále cenu BAFTA a Grand prix za techniku ve fotografii na festivalu v Cannes. V dlouhém výčtu filmografie Vittoria Storara jsou nezapomenutelné filmy jako: Poslední tango v Paříži, XX.století, Člověk a jeho sen, Dick Tracy, Malý Buddha a spolupráce s celou řadou význačných režisérů zvučných jmen jako Bernardo Bertolucci, Franco Rosi, Carlos Saura, Francis Ford Coppola, Warren Beatty, Woody Allen, Marco Bellocchio. Významnými mezníky této výstavy jsou hned dvě data: 25. října proběhlo slavnostní zahájení této výstavy, a to v překrásných prostorách Clam-Gallasova paláce v Husově ul. 20 na Praze 1, kde byl představen cyklus fotografií Vittoria Storara nazvaná “Římská civilizace” zobrazující dochovalé pozůstatky této doby. Skutečný vizuální, veskrze dobrodružný zážitek, který návštěvníka přenesl za hranice běžného pojetí fotografie a dáal mu možnost nahlédnout do osobitého světa umělcovy tvorby. Jak se sám mistr vyjádřil: “Toto je v podstatě moje projekce, vnímání života: encyklopedie vizionáře, badatele, historika zaměřeného na tvorbu filosofů, malířů, vědců, kteří celý svůj život zasvětili záhadám vize.” Fotografie jeho Římské civilizace jsou kulminujícím bodem projektu, jehož počátky sahají do konce 80.let.

V průběhu pěti let podnikl Storaro cesty po Itálii, Sýrii, Turecku, Řecku, ale i celé řadě dalších zemí, které byly součástí tehdejšího římského impéria, aby zdokumentoval dochovalé zbytky této civilizace, jejich vyjímečnost a odkaz pro budoucí generace. Storaro zachytil dva i více dochovalých památek technikou dvojité expozice. Nebyl to vůbec lehký úkol, pakliže vezmeme v úvahu, že tyto fotografie vznikly mnohem dříve, než došlo k objevu digitální fotografie. V celém souboru fotografií není jediné, která by byla jakkoliv, jakoukoliv metodou, upravena v post-produkci. Tato výstava, která se poprvé prezentuje právě zde v Praze, má světový primát a následně se představí v celé řadě dalších světových velkoměst.

Dalším důležitým mezníkem této výstavy bylo datum 2. prosince, kdy se veřejnosti představil mistr osobně a zúčastnil se všech plánovaných setkání na tento den. Vittorio Storaro osobně ukončil výstavu a u této příležitosti seznámil návštěvníky i s důvody, které ho inspirovaly k vytvoření samotného projektu. V 15 hodin přednesl mistr Storaro v kinosále Městské knihovny v Praze na Marianském nám. 1 v Praze 1 “Lectio magistralis” s podtitulem “Vittorio Storaro a digitální kinematografie”, na níž představil nový systém pořizování fotografií v pohybu jako tok digitálních dat, který znamenal revoluční průlom v kinematografické tvorbě vůbec. Bude zde řada odkazů na jeho poslední film, který vytvořil spolu s Woody Allenem “Cafè society”, realizovaný právě za pomoci této nové technologie a s odkazem na skutečnost, že v posledních letech digitální záznam fotografie v kinematografii zcela pohltil původní focení na film.

 

Projekt věnovaný tvorbě Vittoria Storara je další z celé řady akcí, které nadační fond ELEUTHERIA naplánoval v tomto roce a zasvětil fotografické tvorbě. Prvním takovým počinem, který zahájil kalendářní rok 2016, byla výstava v Národním technickém muzeu v Praze věnovaná památce slavného italského závodního jezdce a taktéž fotografa TAZIA NUVOLARIHO, jejíž slavnostní otevření se konalo 1. června t.r. Další výstava pod názvem “ET CETERA – FOTOGRAFIE”, věnovaná tvorbě mladých českých a zahraničních fotografů žijících v České republice pod věkovou hranicí 40 let, se otevřela veřejnosti dne 14. září t.r. v prostorách Galerie 1 ve Štěpánské ul. na Praze 1.

_pes9977malejpg

Vittorio Storaro v Městské knihově v Praze 2.12.2016                                                                                                                                                                                     photo©PetrSalek.com

Záštitu nad touto akcí poskytlo Ministerstvo kultury ČR, Velvyslanectví Italské republiky v Praze, Italský kulturní institut v Praze, Úřad městské části Prahy 1, Magistrát hl.m. Prahy a FAMU.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..