Space Maker Petr Písařík v Rudolfinu

Space Maker Petr Písařík v Rudolfinu

Po letní přestávce využité na rekonstrukci podlah, vymalování prostor a zřízení kinosálu, zahájila Galerie Rudolfinum podzimní sezónu reprezentativní přehlídkou z tvorby českého výtvarníka Petra Písaříka. Navazuje tak na sérii předchozích výstav současných umělců, kteří se nacházejí uprostřed své tvůrčí kariéry. Z domácích umělců to byly např. Petr Nikl, Ivan Pinkava nebo František Skála, ze zahraničních pak např. Raqib Shaw nebo Eberhard Havekost.Cílem této koncepce je ukázat významné polohy současného výtvarného umění a vytvořit tak platformu k porovnání výsledků práce českých i zahraničních umělců a zároveň vytvořit nabídku pro hledání a zhodnocení všeho, co je v současném umění přítomné.

Název výstavy Space Maker (tvůrce prostoru) naznačuje, že Petr Písařík se nesoustředí jen na jednotlivá výtvarná díla, ale seskupuje je jakýchsi krajin, které buduje cíleně pro dané výstavní prostory. Většina vystavených děl vznikla v posledním roce speciálně pro současnou výstavu. Umělec se pokouší nejen propojovat jednotlivé exponáty mezi sebou, ale současně i navozovat  interakci s jednotlivými sály neorenesanční budovy Rudolfina. Podobně jako František Skála využívá i Písařík ve své tvorbě nejrůznější nalezené předměty, které komponuje do svých abstraktních plastik. Některé z nich věnuje významným osobnostem, jiné řadí do skupin a dává jim nový kontext „Vystavené malby a trojrozměrné objekty jsou tak pohledem do autorova vnímání okolního a současně vnitřního světa“.
Procházka výstavou může připomínat roztříštěnost vjemů, jakou nám přináší hektika všedního dne. Je třeba zpomalit, pokusit se napojit na autora a odevzdat se jeho vedení. Snažit se najít východisko ze zdánlivého chaosu, sledovat stíny a průhledy mezi jednotlivými exponáty a místnostmi, hledat pod povrchem další vrstvy a najít cestu k pochopení autora, který nás ještě mnohokrát překvapí.

Výstava v Galerii Rudolfinum je k vidění do 25.11.2018.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Sochař a malíř Petr Písařík při zahájení své výstavy Space Maker v Galerii Rudolfinum—Sculptor and Painter Petr Pisarik at the opening his exhibition Space Maker in Gallery Rudolfinum

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..