Preciosa otevřela novou výstavní a prodejní galerii v Rytířské ulici

Preciosa v Rytířské ulici v Praze, foto©PetrSalek.com

Sklářská tradice má v českých zemích dlouhou historii a čeští skláři patří po staletí k nejvíce ceněným a jejich výrobky k nejvyhledávanějším na trhu. Sklářství je součástí naší historie a tradice výroby skla zanechala stopy na kulturním a společenském vývoji celých regionů, především severních Čech. A je v našem bytostném zájmu, abychom si tuto tradice udrželi a dále ji rozvíjeli. Díky novým nápadům, dobrému managementu a schopným designérům a řemeslníkům se to některým výrobcům i v silném konkurenčním prostředí daří. Společnost Preciosa, která  vyrábí skleněné lustry, patří mezi ty úspěšné. Lustry z Kamenického Šenova mají nejenom světovou pověst tím, že ve 20. a 30. letech minulého století ozářily slavné operní domy v Římě, Milaně či Bruselu nebo královský palác ve Versailles, ale jsou i dnes natolik technologicky náročné s vysokým podílem kvalifikované ruční práce, že je velmi těžké jim konkurovat.

Velkou přehlídku tradičních i současných modelů skleněných lustrů společnost Preciosa začátkem roku 2017 otevřela na velmi prestižním místě v centru Prahy. Prostory v novorenesanční budově bývalé Městské spořitelny pražské v Rytířské ulici mezi Václavským a Staroměstským náměstím jsou velmi vhodným a reprezentačním místem pro prezentaci. Největší pozornost upoutá ověskový lustr u vchodu, který je 4.75 m vysoký a 3,20 m široký a se 120 světelnými zdroji a 700 kg ho opravdu není možné přehlédnout. Tato tradiční forma svítidla je pojmenována po Marii Terezii, která lustr podobného provedení dostala při své korunovaci na českou královnu v roce 1743. Další variace „Marie Terezie“ menších rozměrů jsou v expozici bohatě zastoupeny. Jsou tu však k vidění i moderní designová svítidla např. kovový víceramenný lustr Mercury nebo bílá současná variace na tereziánské téma Venuše, obě svítidla od známého designéra skla, které navrhl  Rony Plesl.

Preciosa v Rytířské ulici v Praze, foto©PetrSalek.com

Když se nepodařilo uskutečnit projekt muzea současného skla v budově bývalé Živnobanky Na Příkopě, můžeme být rádi, že inciativa Preciosy umožní ukázat alespoň část kvalitních sklářských výrobků ve své nové reprezentativní prodejně.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..