S fotografickou historií úzce svázaný prostor Galerie Josefa Sudka prezentuje sérii černobílých fotografií Petra Tauska (1927-1988). Jedná o vůbec první samostatnou výstavu tohoto širší veřejnosti jen málo známého autora. Původním povoláním chemik se od 60. let minulého století věnoval teorii fotografie a stal se z něj významný pedagog a publicista. Jako organizátor mnoha výstav doma i v zahraničí se zasloužil o propagaci české fotografie a na druhé straně seznamoval českou veřejnost s tvorbou významných zahraničních fotografů. Samozřejmě také sám fotografoval. I když se Tauskovy fotografie nacházejí ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku nebo v Národní portrétní galerii v Londýně a mnoha dalších významných výstavních institucích, u nás jeho fotografická tvorba dosud nebyla samostatně prezentována. Tento nedostatek napravuje aktuální výstava Petr Tausk: Portréty.
Od roku 1995, kdy se bývalý byt slavného fotografa proměnil ve výstavní prostor v gesci Uměleckoprůmyslového musea, se v Galerii Josefa Sudka uskutečnilo již okolo 80 fotografických výstav. Jeden ze dvou kurátorů aktuální přehlídky Jan Mlčoch o tom při zahájení řekl: „Vedle fotografií samotného Josefa Sudka a jeho generačních druhů se v této galerii často vracíme k autorům, kteří jsou přehlíženi, zapomenuti nebo dokonce zcela neznámí. Někteří ze známých fotografů dokonce neměli nikdy žádnou samostatnou výstavu a jedním z nich je i dnes připomínaný Petr Tausk, který je známý spíš jako vědec a popularizátor fotografie. Spolu se spoluautorem výstavy Vladimírem Birgusem jsme se rozhodli zaměřit jeho první výstavu na portrét.“ Fotografie na výstavě zobrazují tváře významných zahraničních fotografů: Billa Brandta, Cornela Capy nebo Sama Haskinse a mnoha dalších, se kterými se Tausk dobře znal a zachytil je proto zcela neformálně v jejich přirozeném prostředí. Z českých fotografů zaujme portrét Josefa Sudka stojícího před domem v Úvozu č. 24, místem konání aktuální výstavy.
Druhého kurátora a spoluautora výstavy Vladimíra Birguse spojují s Petrem Tauskem nejen profesionální ale i osobní vazby. Nejprve byl nadšeným čtenářem Tauskových článků v časopise Československá fotografie a během studií na pražské FAMU navštěvoval jeho přednášky z dějin fotografie. Později se stal jeho kolegou, přítelem a konečně i členem rodiny, protože si vzal za ženu Tauskovu dceru Darinu.
Přímým podnětem pro uspořádání výstavy bylo předání fotografického odkazu Petra Tauska do sbírek UPM darem od fotografovy rodiny. K výstavě vyšel malý katalog s úvodním textem kurátorů, výběrem nejlepších vystavených portrétů a přehledem publikačních a výstavních aktivit autora.
Výstavu Petr Tausk: Portréty je možné navštívit v Galerii Josefa Sudka do 19. června 2022.
Text: Soňa Šálková
Summary
The Josef Sudek Gallery presents a series of black-and-white photographs entitled Petr Tausk: Portraits. This is the very first solo exhibition of an almost unknown photographer Petr Tausk (1927-1988. Originally a chemist, he devoted himself to the theory of photography in the 1960s and became a prominent teacher and publicist. By organizing many exhibitions at home and abroad, he contributed to the promotion of Czech photography and at the same time introduced works of important foreign photographers to the Czech public. And, of course, he also made photographs himself. The photographs at the exhibition show portraits of important foreign photographers e.g. Bill Brandt, Cornel Capa or Sam Haskins, captured informally in their natural environment. Interesting is the portrait of Josef Sudek when standing in front of the house in Úvoz No. 24, the venue of the current exhibition.
The exhibition Petr Tausk: Portraits can be visited in the Josef Sudek Gallery until June 19, 2022.