Pedagog a skladatel Jiří Jirmal zemřel 11.12.2019

Pedagog a skladatel Jiří Jirmal zemřel 11.12.2019

Oznamujeme s lítostí a pohnutím, že 11. prosince 2019 zemřel ve věku nedožitých 95 let kytarista, pedagog a skladatel Jiří Jirmal, doyen evropské kytary, zakladatel české kytarové školy a dlouholetý spolupracovník a příznivec festivalu Kytara napříč žánry.

Jiří Jirmal byl autorem naší nejpopulárnější výukové kytarové publikace Škola hry na kytaru a řady dalších hudebně odborných knih. Úspěch jeho žáků na řadě kytarových soutěží včetně prestižní Radio France – Paris spoluvytvořil fenomén české kytarové školy, v jehož základech je ukotven Jirmalův pedagogický talent a um. Mezi jeho žáky patří kromě prvního a historicky nejmladšího vítěze prestižní Mezinárodní kytarové soutěže Radio France Vladimíra Mikulky například také již zesnulý jazzman Rudolf Dašek či rocker, zakladatel kapel Jasná Páka a Hudba Praha Michal Ambrož. Skladby profesora Jirmala jsou vydávány v prestižních hudebních vydavatelstvích Henry Lemoine  v Paříži a Bärenreiter Praze.

Jiří Jirmal, foto: archiv Stanislava Barka


“Byl to můj milý profesor, mentor a přítel, v jehož blízkosti jsem strávil posledních 21 let života,” uvádí s pohnutím další Jirmalův žák a zakladatel a ředitel festivalu Kytara napříč žánry Stanislav Barek, a dodává: “Uvedl první ročník festivalu v roce 1998 a tím vlastně nastartoval ve svých třiasedmdesáti, po dlouhých letech, druhou koncertní a skladatelskou dráhu, která trvala prakticky až do konce jeho života. Poslední koncert odehrál v Sukově síni Rudolfina na XXI. ročníku festivalu loni na podzim 2018 ve věku 93 let.”

Stanialav Barek

Staislav Barek, zakladatel projektu Kytara napříč žánry, foto©Petr Šálek


Jiří Jirmal (vlastním jménem Jiří Novák) se narodil v roce 1925 v Praze. Na kytaru hrál od mládí, a to především jazzovou hudbu. Sám absolvent Pražské konzervatoře v kytarové třídě profesora Štěpána Urbana byl jejím profesorem v letech 1954 – 1985 a hostujícím profesorem Vysoké hudební školy v německém Saarbrückenu (1985 – 1995). V padesátých a šedesátých letech byl vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem, kontrabasistou Antonínem Gondolánem, vystoupil s Janem Werichem a s dalšími umělci či hudebními tělesy.

Byl dlouholetý předseda Československé kytarové soutěže, člen mnoha porot zahraničních soutěží, mezi jinými i nejprestižnější světové kytarové soutěže „Radio France – Paris“. Přestože se tato soutěž vždy vyznačovala mimořádnou konkurencí těch nejnadanějších mladých kytaristů z celého světa, v rozmezí 20 let se do jejího finále dostalo neuvěřitelných 11 studentů profesora Jirmala, z nichž 3 z nich získali dokonce 1. cenu. Jeho žák Vladimír Mikulka byl vůbec prvním českým finalistou i historicky nejmladším vítězem pařížské soutěže. Profesor Jirmal tak zásadním způsobem pomohl povýšit českou kytarovou pedagogiku až na světovou úroveň. I v důsledku jeho výjimečné pedagogické činnosti se ve světě začal používat termín ,,Česká kytarová škola“.

V roce 1999 vyšla publikace Cesty české kytary, kniha rozhovorů, které s profesorem Jirmalem vedl jeho žák Stanislav Barek. O rok později mu udělila Nadace Život umělce ve spolupráci s Intergramem a hlavním městem Prahou cenu za dlouholetou uměleckou činnost. V roce 2016 udělila Česká hudební rada Jiřímu Jirmalovi čestné ocenění za jeho celoživotní uměleckou a pedagogickou činnost. V roce 2014 vydal Jiří Jirmal své sedmé autorské CD pod názvem „His Master‘s Guitar“, kde v nejnovější současné interpretaci a úpravách nahrál a soustředil svá vybraná díla. Pro všechny jeho skladby je typické spojení jazzové a klasické hudby.

U příležitosti jeho 80. narozenin uspořádal tehdejší prezident Václav Klaus slavnostní koncert na Pražském hradě. 

Již zmíněné renomované evropské hudební nakladatelství Henry Lemoine v Paříži úspěšně vydalo celou řadu kytarových skladeb Jiřího Jirmala, z nichž mezi nejslavnější patří legendární „Baden Jazz Suite“ a „Swinging Guitar“. 

Jiří Jirmal, foto©Pavel Barek

#jirijirmal #stanislavjirmal #artmagazineu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..