Jeden z nejkrásnějších rokokových paláců v Praze vytváří dokonalou kulisu výstavě věnované žánrové tvorbě významného představitele české rokokové malby – Norberta Grunda (1717 – 1767). Národní galerie touto výstavou připomíná 300. výročí narození tohoto pražského rodáka a mistra malých formátů.
Zcela v duchu doby, která se vyznačovala lehkým tónem a dekorativností, je expozice koncipována hravě a s velkým důrazem na dobové souvislosti. Jak již napovídá název, výstava se věnuje části Grundovy tvorby zobrazující výjevy z běžného života. Je koncipována tematicky a každé téma obsahuje nejen Grundovy obrazy, ale i díla jeho předchůdců a současníků, kterými se Grund inspiroval a které také s oblibou parafrázoval. Návštěvník může v jednotlivých kapitolách sledovat témata, která byla koncem 18.století velmi oblíbená, jako např. lovecké a pastorální výjevy, galantní scény a aristokratickou zábavu nebo život na vesnici a ve městě, bitevní a davové scény. Většina vystavených obrazů je malého formátu, což také odpovídalo vkusu a možnostem Grundovy cílové skupiny, která z velké části patřila ke středním vrstvám obyvatelstva. Výjimkou je rozměrný autoportrét umělce s paletou v ruce, a to nejen svým formátem, ale i skutečností, že žádný další Grundův autoportrét není znám.
Obrazy umístěné na tapetovém pozadí v pastelových tónech doplňují předměty ilustrující dobový vkus a vysokou kvalitu uměleckých řemesel v období rokoka. Vedle nábytku jsou tu oděvy, nádobí, figurální porcelán nebo hudební nástroje. Vše velmi stylově ladí s interiéry paláce Kinských. Dalším doplněním je soubor grafických listů rytce Jana Jiřího Balzera, které jsou reprodukcemi Grundových obrazů. Grafiky vznikly až po Grundově smrti a byly ve své dobé velmi oblíbené. Z kunsthistorického hlediska jsou cenné i tím, že jsou na nich zobrazena také některá dosud neobjevená nebo nedochovaná Grundova plátna a jména jejich majitelů.
Pro oddych a zpestření prohlídky připravili tvůrci výstavy odpočinkovou místnost s výhledem na Staroměstské náměstí. Pro ty návštěvníky, kteří naopak zatouží po pohybu, je k dispozici taneční sál s hudbou a nákresem na podlaze, podle kterého lze tančit menuet. Humor a typickou zábavu rokokové doby symbolizuje také houpačka ve vstupním vestibulu do paláce Kinských, která navozuje příjemný a odpočinkový ráz výstavy.
Výstava v paláci Kinských nabízí další doprovodný program a potrvá do 18.března 2018.
Text: Soňa Šálková Fotografie: Petr Šálek
Norbert Grund (1717–1767). Půvab všedního dne
Místo konání: Palác Kinských
Termín: 1. 12. 2017 – 18. 3. 2018
Kurátorka: Marcela Vondráčková
Výstava je pořádána ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.
Ve spolupráci
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Za podpory
Ministerstva kultury České republiky
Generální partner
Komerční banka
Partneři
The Pudil Family Foundation
Kooperativa
Hlavní město Praha
Praha 1
Generální mediální partner
Česká televize
Hlavní mediální partner
Railreklam
Mediální partneři
Český rozhlas, Prague City Tourism, Kudyznudy.cz, Expats.cz, ArtMap, Art+, Art+Antiques, PragueEventsCalendar, Art for Good, Monitora