Věda a moderní technologie stále posunují hranice umění
V roce 2019 se astronomům vůbec poprvé podařilo vyfotografovat černou díru. Tým, který to dokázal, propojil soustavu teleskopů rozmístěných na různých místech naší planety pod názvem Event Horizon Telescope. Vědci za svůj výkon získali průlomové ocenění tzv. „Breakthrough Prize“, které je považováno za jakéhosi Oskara v oblasti vědy. Po dvou letech od této přelomové události učinilo newyorské Muzeum moderního umění překvapivý krok a povýšilo původně ryze vědecky zaměřený počin na umění tím, že získalo fotografii černé díry do své umělecké sbírky.
Zpráva o tom, že muzeum zakoupilo inkjetový print zachycující jeden z nejzáhadnějších vesmírných jevů, proběhla médii začátkem dubna 2021. Fotografie, která na černém pozadí zachycuje nejasně ohraničený rudý světelný vír se žlutými liniemi směřujícími do černého středu, vzbuzuje dojem dramatické abstraktní malby. Černá díra svou gravitační silou vtahuje do sebe vše, co se vyskytuje v jejím dosahu, plyny, prach i celé hvězdy. Její nenasytný chřtán pohlcuje miliardy kilometrů široké pole naplněné plyny a plazmou. Pro člověka nepochopitelný a hrozivě působící děj se odehrává v srdci obrovské galaxie v souhvězdí Panny vzdálené 55 miliónů světelných let od naší planety.
Vedle dramatičnosti a unikátnosti má snímek i estetické kvality, ale jedná se opravdu o umění? Podle některých teoretiků má umělecké dílo být věcí, která byla jako umění zamýšlená. Přitom je jedno, jakou formu dané dílo má. Zda se jedná o obraz, plastiku, uměleckou performanci nebo předmět běžné potřeby použitý v jiném kontextu v souladu se záměrem autora. Ovšem pouhý autor k tomu v současné době obvykle nestačí. Je potřeba nalézt uznávaného galeristu nebo kunsthistorika, který dané dílo prohlásí za umění. A v tomto případě je Muzeum moderního umění v New Yorku jistě velmi kompetentním místem.
Rozvoj technologií a vědy stále více posunuje hranice lidských možností a pod jejich vlivem se mění naše chápání okolního světa a tedy i umění. Právě ono je oborem, který citlivě a okamžitě reaguje na všechny nové podněty a nebojí se bořit ustálené formy. K tomu se přidává ještě i finanční aspekt. Umění se v současné době stále více stává byznysem, ve kterém se pohybují miliónové částky. Spekulanti kupují umělecká díla ne, protože oceňují jejich estetickou hodnotu, ale protože věří v to, že jejich cena bude stoupat, nebo se přinejmenším nezmění. Existuje tedy nějaké vodítko pro běžného milovníka umění? Zřejmě nepřestat sledovat vývoj a zachovat si zdravý úsudek, případně se dále vzdělávat. Protože v budoucnosti budeme i nadále svědky dalších nečekaných překvapení v oblasti umění, což je jistě vzrušující ale někdy i znepokojující představa.
Text: Soňa Šálková
Summary
In 2019, astronomers managed to photograph a black hole for the first time. The team behind the so called Event Horizon Telescope project connected a range of telescopes located in various parts of our planet. For this achievement, the scientists received the Breakthrough Prize, which is considered to be an Oscar of science. Two years after this ground-breaking event, the New York Museum of Modern Art has taken a surprising step and elevated this originally purely scientifically motivated work to a piece of art by obtaining a photograph of a black hole for its collection of art.
The development of technology and science is increasingly pushing the boundaries of human possibilities. Under their influence, our understanding of the world around us, including art, is changing. And there is also a financial aspect. Art is increasingly becoming a million-dollar business. Speculators do not buy works of art because of their aesthetic value, but because they believe that their price will rise, or at least not change. So is there a clue for the average art lover? Apparently to follow the next development and maintain sanity. Because in the future we will experience further unexpected surprises in the field of art, which can be both exciting and disturbing.