Muzeum Křišťálový dotek – skleněný poklad v centru Litoměřic

Muzeum Křišťálový dotek – skleněný poklad v centru Litoměřic

Každý ví, že člověka lze identifikovat podle tváře nebo otisků prstů. To, že stejně neopakovatelným znakem každého z nás je také stavba ruky a rozložení čar v dlani, ale ví jen málokdo. Tato specifická vlastnost lidské ruky inspirovala sklářského výtvarníka Jana Huňáta k vytvoření sbírky unikátních skleněných artefaktů s otisky rukou významných domácích i světových osobností. V rodinném muzeu v centru Litoměřic je k vidění velká část jeho kolekce, kterou návštěvníky zasvěceně a s hrdostí provází autorův otec.

Nejvyšší přidanou hodnotou v našem muzeu je to, že si můžete podat ruku s 44 osobnostmi. A když si pomyslíte, že 16 z nich už není mezi námi, tak je to příležitost, kterou ani teoreticky už nikdo nemůže získat,“ říká na úvod prohlídky Alexander Huňát.

Galerii osobností prezentuje Alexandr Huňát

Tváře známých politiků, umělců a sportovců v úvodu expozice naznačí, že se tu se sešla opravdu vybraná společnost. Škála osobností, které se projektu zúčastnili, je úctyhodná. Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Madeleine Albrightová, Lech Walesa, Richard von Weizsäcker,  Ringo Starr, Věra Čáslavská, Ivan Lendl, Jaromír Jágr, Bolek Polívka, Marta Kubišová, Novak Djokovič a řada dalších dali k dispozici své dlaně a přispěli tak k vytvoření „křišťálové paměti národa“. Nejen díky kreativitě, ale i houževnatosti a maximálnímu nasazení Jana Huňáta a jeho týmu se podařilo vytvořit soubor, který ve světě nemá obdobu.

Sklo je složitě a jen za vysokých teplot zpracovatelný materiál. Před 18 lety Jan Huňát vyvinul vlastní metodu umožňující přenesení veškerých detailů lidské dlaně do skla. Postup je natolik unikátní, že si ho autor dal patentovat a získal pro něj mezinárodní ochrannou známku. Každý skleněný  otisk je umístěn na křišťálovém kotouči s vybroušeným podpisem osobnosti. Jediný Ringo Starr se z obavy o zneužití svého podpisu odmítl podepsat, a tak u něj podpis chybí. Přesto dodatečně projevil projektu uznání a souhlasil s vytvořením skleněné plastiky, kterou na jeho přání zdobí symbolická hvězda.

V muzeu jsou také k vidění videa z odběru otisků do plastické hmoty jako prvního kroku v patentované metodě.  Například členy kapely Kiss kamera zachytila ve fantaskních kostýmech těsně před vystoupením.  Je tu i judista Lukáš Krpálek, který skláře zaskočil úctyhodnými rozměry své ruky. Krpálkův vystavený otisk ruky pak dokonce velikostně předčil dosavadního rekordmana v muzeu – amerického herce a mistra bojových umění Stevena Seagala. Uspořádání exponátů umožňuje dotknout se a poměřit vlastní ruku s rukou vybrané osobnosti.

V horní části muzea jsou vystaveny originální skleněné plastiky s vybranými otisky rukou společně s atributy, které dané osobnosti charakterizují. Při návrzích těchto artefaktů Jan Huňát respektoval jejich přání. Německý prezident Richard von Weizsäcker tak má na své plastice nejen vybroušenou bývalou hranici mezi německými státy ale i Trabanta s datem zbourání Berlínské zdi jako SPZ. Plastiku slavného fotbalisty JosefaMasopusta  zdobí dobový fotbalový míč, Ivan Lendl dostal tenisovou raketu a Bolek Polívka korunu valašského krále. Zcela unikátní je výtvarný doprovod otisku tehdy již stoletého Sira Nicholase Wintona. Obklopují ho jména všech židovských dětí, které zachránil. Jan Huňát je také autorem působivého Památníku rozloučení v podchodu pražského Hlavního nádraží v podobě prosklených dveří železničního vagónu s dlaněmi loučících se rodičů a dětí. Skleněné odlitky vytvořil Jan Huňát podle rukou dvou skutečných „Wintonových dětí“ – lady Mileny Grenfell-Bainsové a Zuzany Marešové a pravnoučat jedné z nich. V litoměřickém muzeu je vystaven původní památník z roku 2017, který v roce 2019 poničili neznámí vandalové.

Další informace o Muzeu Křišťálový dotek na: www.hunatmuseum.cz

Text: Soňa Šálková
Foto© Petr Šálek a archiv Alexandra Huňáta

Summary

Collection of unique glass artefacts with glass hand prints of famous Czech and international personalities can be seen in the Crystal Touch Museum in Litoměřice. 18 years ago, young Czech glass artist Jan Huňát invented a method enabling the transfer of all the details of the human palm into glass. The procedure is unique and internationally registered, The range of personalities who participated in the project is respectable: Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Madeleine Albright, Lech Walesa, Richard von Weizsäcker, Ringo Starr, Věra Čáslavská, Ivan Lendl, Jaromír Jágr, Novak Djokovic, The Kiss and many others  contributed to the creation of “Crystal Memory of the Nation”. Thanks not only to the creativity and commitment of Jan Huňát and his team, it was possible to create a collection that has no equivalent in the world. The arrangement of the exhibits allows you to touch your own hand with the hand of a selected personality.

More at: www.hunatmuseum.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..