Do srdce historické Prahy na Staroměstské náměstí se vrátila dominantní stavba, která po více než 100 letech opět zaplnila prázdný prostor mezi Týnským chrámem a Staroměstskou radnicí. Nový Mariánský sloup se vypíná k nebi na místě původního raně barokního sloupu se sochou Neposkvrněné Panny Marie od Jana Jiřího Bendla z roku 1650. Cesta historická rekonstrukce zničené barokní památky z kamenické hutě vedené akademickým sochařem Petrem Váňou (*1965) na Staroměstské náměstí trvala 23 let.
Sfericke foto© Petr Salek
Původní sloup byl výrazem poděkování Panně Marie za to, že, koncem třicetileté války v roce 1648 ochránila Prahu před švédskými vojsky. V podstavci pomníku byl uložen gotický deskový obraz Panny Marie Rynecké, ke kterému se Pražané při obléhání města modlili. Kromě Panny Marie na vrcholku sloupu stály u jeho paty ještě čtyři sousoší andělů bojujících se symboly zla. Byla to významná barokní památka, která se podobala obdobně zbudovaným Mariánským sloupům v Mnichově (1638) nebo ve Vídni (1647). Pražský sloup byl po více než 200 let významným cílem procesí a shromáždění a měl také časoměrnou funkci, protože v poledne ukazoval na pražský poledník. To, že jej nechal zbudovat císař Maximilián III, který byl habsburského rodu, bylo pro sloup osudné. Krátce po vzniku samostatné Československé republiky v listopadu 1918 dav rozhořčených českých „vlastenců“ sloup zničil jako symbol svržené habsburské monarchie. Některé fragmenty původního souboru se podařilo, i když v poškozeném stavu, zachránit a jsou dnes uloženy v Lapidáriu Národního muzea na výstavišti v Holešovicích. Ze sochy Panny Marie se bohužel zachovala jen hlava.
Pokusy o obnovu barokní stavby začaly již brzy po jejím zničení, ale žádný z nich se nepodařilo dovést ke zdárnému konci. Teprve společnosti pro obnovu Mariánského sloupu v Praze založené v roce 1990 se její záměr podařilo dokončit. Vrácení církevní památky se společensko-historickým kontextem na tak význačné místo vždy vzbuzovalo kontroverzní reakce. A ani dnes tomu není jinak. Hlasy pro a proti nově zbudovanému sloupu mezi odbornou i laickou veřejností budou zřejmě i nadále slyšet.
Navzdory rozdílným názorům je nutno vyzdvihnout nezměrné úsilí, energii a um, které tým sochaře Petra Váni na zhotovení nového Mariánského sloupu během 23 let bez nároku na honorář vynaložil. Celkem 220 kamenných dílů o celkové váze 118 tun tvoří výsledný komplex. Třístupňové schodiště, nad kterým začíná základ z 16 kamenných bloků věnovaných českými městy, balustrády s kuželkami a pak 4 sokly pro sochy andělů, které nejsou součástí rekonstrukce. Unikátní je dřík a korintská hlavice sloupu z růžového pískovce. V roce 2001 Petr Váňa s pěti českými kameníky pomáhali vylomit šestimetrový blok vážící 16 tun v indickém Jaipuru,.Dvoumetrovou sochu Panny Marie vytvořil sochař Petr Váňa již v roce 2001 jako co možno nejvěrnější historickou rekonstrukci původní sochy na základě dochované hlavy sochy a dobových fotografií a obdobných soch od J.J. Bendla. Půvabná Marie z českého pískovce s nařaseným oděvem, sepnutýma rukama a dvanácti hvězdami kolem hlavy stojí na vrcholu sloupu na přemoženém okřídleném drakovi, který je symbolem dědičného hříchu. Socha byla až do 4. června 2020 provizorně umístěna u zadního vchodu do Týnského chrámu. Sochař Petr Váňa věnoval značnou část života tomuto projektu, ale jak on sám říká: „Kamenosochařství je způsob života“.
Návratem ztracené dominanty získalo Staroměstské náměstí na celistvosti a vyváženosti. Významný historik umění a zastánce nového sloupu Jan Royt o tom říká:
„Jsem ale vnitřně přesvědčen, že Mariánský sloup prostě na Staroměstské náměstí patří, stejně jako pomník Mistra Jana Husa, památník na staroměstském popravišti, obnovený kalich na chrámu Panny Marie před Týnem či chrám sv. Mikuláše, v němž slouží Bohu Církev Československá husitská. Či prostě proto, že byl urbanistickou dominantou náměstí a krásným uměleckým dílem.”
Text: Soňa Šálková
Summary:
On June 4, 2020, the historical reconstruction of the early Baroque Marian Column from 1650 was erected on the Old Town Square in Prague. The original Marian Column was created as a thank you to the Virgin Mary for protecting Prague from Swedish troops at the end of the Thirty Years’ War. The original sandstone column and statues by the important Baroque sculptor Jan Jiri Bendl were destroyed by an angry mob in 1918 shortly after the establishment of the Czechoslovak Republic as the remains of the overthrown Habsburg monarchy. The reconstructed column with the statue of the Immaculate Virgin Mary on the top has been created by a team of stonemasons led by the academic sculptor Petr Vána (*1965). The whole process of approving and creating the reconstruction took 23 years.