Od smrti malíře a krále českého komiksu Káji Saudka uplynou v červnu 2019 čtyři roky. Již tehdy se jeho výstava erotických kreseb v Galerii Tančící dům setkala s velkou diváckou odezvou. Výstava s trochu schématickým názvem Od aut po ženy, se kterou se dílo Káji Saudka vrací do Tančícího domu, má výrazně širší záběr. Několik set originálních děl a osobních předmětů ukazuje malíře a člověka Káju Saudka jako výjimečného umělce a člověka, který se v temné době vzepřel dobovým požadavkům na uměleckou tvorbu a šel vlastní, zcela originální cestou. Inspirace Amerikou a její komiksovou kulturou v komunistickém Československu nebyla vhodnou cestou k úspěšné malířské kariéře, ale Kája Saudek z ní nikdy neuhnul, přestože musel čelit cenzuře a zákazům. V 60. letech, v době krátkého uvolnění, se mu podařilo proslavit se u širšího publika kresbami pro filmovou parodii režiséra Miloše Macourka Kdo chce zabít Jessii, na kterou pak navázaly filmové plakáty a komiksy v oblíbeném časopisu Mladý svět. Od té doby se Saudkovy kresby a plakáty staly kultovní záležitostí a zároveň jakousi formou protestu. Současná výstava v Galerii Tančící dům je jasným dokladem toho, že i ve změněném kontextu tento statut nadále platí.
Výstavu sestavila Saudkova rodina z vlastních i dalších soukromých sbírek. Některé kresby jsou vystaveny úplně poprvé. Malířova dcera Berenika Saudková spolu s generálním manažerem sbírek Káji Saudka Davidem Goldbergem jsou kurátory expozice, která je rozmístěná ve třech podlažích Tančícího domu.
Kája Saudek v galerii Tančící dům, největší retrospektivní výstava s názvem od Aut po Ženy. Výstava trvá do 29. září 2019. Foto: #petrsalek.com #artmagazin.eu – Spherical Image – RICOH THETA
Na sférickém snímku: Kája Saudek v galerii Tančící dům, největší retrospektivní výstava s názvem od Aut po Ženy.
Výstava trvá do 29. září 2019. Foto: #petrsalek.com #artmagazin.eu #kajasaudek #theta360
V přízemí je vystaveno několik vzácných olejomaleb z majetku malířovy rodiny, mezi kterými zaujme zejména obraz černošky, osobní dárek Káji Saudka pro manželku Johanu. Mezi díly z 50. a 60. let nemohou chybět Saudkova vrcholná díla – komiksové seriály Muriel a Lips Tullian. Originální kresby celých komiksových stránek jasně dokládají neuvěřitelný talent, schopnost nadsázkové zkratky a v neposlední řadě i typografické znalosti autora. Pro navození atmosféry je v tomto podlaží umístěna i replika pracovny Káji Saudka laděná do šedé barvy, vybavená autentickými kusy nábytku a osobními předměty spolu s obrazovou výzdobou ze skutečné umělcovy pracovny.
Kája Saudek v galerii Tančící dům, největší retrospektivní výstava s názvem od Aut po Ženy. Na snímku replika mistrova atelieru s osobními předměty. Výstava trvá do 29. září 2019. Foto: #petrsalek.com #artmagazin.eu- Spherical Image – RICOH THETA
Na sférickém snímku: Kája Saudek v galerii Tančící dům, největší retrospektivní výstava s názvem od Aut po Ženy.
Replika mistrova atelieru s osobními předměty. Výstava trvá do 29. září 2019. Foto: #petrsalek.com #artmagazin.eu
První podzemní podlaží je věnováno především filmové tvorbě Káji Saudka, filmovým plakátům, mezi nimi nejznámější plakát pro slavnou Barbarellu Rogera Vadima s Jane Fondovou v titulní roli. Na plátně tu běží filmové úryvky ze slavné Jessie s oživlou komiksovou krasavicí v podání Olinky Schoberové. Paní Johana Saudková na tiskové konferenci řekla, jak je vždy těšilo, že lidé Kájovy plakáty kradli přímo z plakátovacích ploch. V této části výstavy je také vystaveno torzo originálního Saudkova mopedu a dobové fotografie se slovním komentářem.
Druhé podzemní podlaží s vymezeným věkovým limitem 18+ je věnováno erotické malbě. Popravdě řečeno se tohle podlaží příliš neliší od zbytku expozice, protože erotické náznaky ke Kájově tvorbě vlastně neodmyslitelně patří. Stejně jako zbytek vystavených kreseb je pro ně charakteristický přímočarý a dynamický rukopis s figurami v pohybu, zobrazenými s velkou nadsázkou a smyslem pro humor. Zároveň je tu i výběr z fotografií, které samozřejmě nemohl vytvořit nikdo jiný než jednobuněčné Kájovo dvojče – slavný fotograf Jan Saudek.
V dnešní gendrově a překorektně vyhraněné době by se tvorba Káji Saudka na první pohled mohla vykládat jako nepatřičná a vyšlá z módy. Ale takový výklad neplatí. Nejen bravurně zvládnutá malba ale i nadsázka a ironie obsažená v detailech a v ručně psaných komentářích jasně svědčí o tom, jak velký umělec a tichý rebel Kája Saudek byl. Jeho obrazy a kresby jsou i dnes výsměchem kýči, konvencím a hlouposti a oslavují kreativního a svobodného ducha svého autora.
Výstava v Galerii Tančící dům potrvá do 29.9.2019.
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek