Sebastião Salgado je mezinárodně známý fotograf. Již od svých fotografických začátků v roce 1973 se věnuje velkým projektům, díky jejichž odvážnému, nekompromisnímu a vizuálně dokonalému zpracování se stal opravdovou fotografickou hvězdou.
Salgado ve svých projektech dokumentoval životy domorodců v Latinské Americe, Afričanů postižených hladomorem anebo celosvětovou migraci. Konzumem zhýčkaným vyspělým zemím ukázal, že v některých zemích světa, jako je Rwanda, Brazílie, Nigérie či Bosna, lidský život naprosto ztrácí hodnotu.
Salgado se věnuje převážně vlastním dlouhodobým sociálním projektům. Jeho autorské publikace patří k vrcholům humanistického dokumentu, knihy můžete koupit například na Amazonu nebo v Centru FotoŠkoda.
Sebastião Salgado
- narozen 8. února 1944 v Minas Gerais v Brazílii
- vystudoval ekonomii v Sao Paulu
- v roce 1969 emigroval do Paříže
- v roce 1973 začal pracovat jako fotograf.
- postupně pracoval pro agentury Sygma a Gamma
- byl členem sdružení Magnum Photos
- získal více než 50 mezinárodních ocenění
- v roce 1994 založil vlastní agenturu Amazonas Images
Projekt Genesis
Na projektu Genesis pracoval Sebastião Salgado sedm let (2004-2011). Tvoří jej téměř 240 velkolepých černobílých fotografií divoké přírody, moře a domorodého obyvatelstva žijícího v zapomenutých koutech naší planety. Salgadovi se podařilo zachytit majestátní obrazy arktických a pouštních pustin, tropických pralesů kypících životem, mořských i suchozemských divokých zvířat. Výstava je rozdělena do pěti okruhů, podle geografických oblastí kde vznikaly: Chráněná území, Jih planety, Afrika, Amazonie a Severní území.
Výstava Genesis tvoří bezpochyby nejucelenější soubor svého druhu, jaký kdy měla veřejnost možnost shlédnout a procestovala ty nejprestižnější galerie v New Yorku, Berlíně, Londýně, Paříži, Moskvě, Barceloně, Stockholmu, Torontu či Miláně a mnoha dalších světových metropolích.
„Genesis je hledání světa takového, jaký byl, vyvíjel se a existoval po tisíciletí, než se moderní život zrychlil a začal se distancovat od samotné podstaty našeho bytí. Je to cesta za krajinou, mořem, zvířaty a národy, kterým se doposud podařilo uniknout vlivu dnešní civilizace. A je to svědectví o tom, že na naší planetě stále můžeme objevit odlehlé a rozsáhlé oblasti, kde příroda vládne ve svém tichém a nedotčeném majestátu. Prostřednictvím fotografií chce Genesis ukázat a sdílet tuto krásu. Chápejme Genesis jako vizuální hold křehké planetě, kterou máme všichni povinnost chránit.“
Kurátorkou výstavy je Lélia Wanick Salgado.