Jaroslav Valečka již popáté uspěl na aukci v Sotheby´s

Renomovaná aukční síň Sotheby´s v rámci své programové sekce Modern & Contemporary Art představuje významné obrazy, kresby a sochy od nejuznávanějších umělců 20. a 21. století. V listopadu 2024 v  Kolíně nad Rýnem proběhla aukce Sotheby´s se zaměřením na německou a středoevropskou tvorbu. Přinesla nejen prodej děl klasiků německé malby, jako byl akvarel Emila Noldeho Sunflowers and Red Stoneware Jug (vydražený za 31 200 eur), nebo grafika Gerharda Richtera Annunciation After Titian (28 800 eur), ale také úspěchy českých autorů. Vedle klasiků české výtvarné scény Olbrama Zoubka a Jiřího Koláře byly zastoupeny práce současných českých malířů Jaroslava Valečky a Jiřího Hauschky.

Pro Jaroslava Valečku to byla již pátá účast na aukci Sotheby´s. Jeho obraz Lampiony štěstí byl přitom vydražen za 7800 eur. Autor k tomu řekl: „Určitě mne to velmi těší. Především mne těší fakt, že jsem se této prestižní aukce v Sotheby’s zúčastnil již popáté v řadě a že to nebyla jen jednorázová záležitost. Navíc to byl i můj nový aukční rekord.“

Jaroslav Valečka před jeho obrazem Lampiony štěstí

Malíř Jaroslav Valečka (*1972), má za sebou řadu úspěchů na domácí i zahraniční scéně. Jeho díla jsou součástí významných sbírek, včetně Národní galerie v Praze, Oblastní galerie Liberec či Alšovy jihočeské galerie. Na přelomu letošního a loňského roku se uskutečnila jeho retrospektivní výstava k padesátinám v pražské Galerii Václava Špály. Příští rok plánuje Valečka výstavu Dunkel Kronik v galerii twenty-six ve Vídni, kterou doprovodí stejnojmenná publikace.

Valečkova úspěšná účast na aukcích Sotheby’s potvrzuje, že nejen patří k předním českým malířům současnosti, ale přispívá také k posilování pozice českého výtvarného umění na mezinárodní scéně.

Text: redakce    Foto© Petr Šálek

Summary

In November 2024, a Sotheby’s auction was held in Cologne, with focus on German and Central European art of the 20th and 21st centuries. It brought not only the sale of works by classics of German painting, , but also successful performance of Czech artists. Besides two classics of the Czech art scene, Olbram Zoubek and Jiří Kolář, the works of contemporary Czech painters Jaroslav Valečka and Jiří Hauschka were represented. For Jaroslav Valečka it was the 5th successfull appearance at a Sotheby’s auction. With 7800 eur it was his best achieved result. The painter Jaroslav Valečka (*1972) has been successful both on the domestic and international scenes. His paintings are part of important collections, including the National Gallery in Prague. Next year, Valečka plans the exhibition Dunkel Kronik in the twenty-six gallery in Vienna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..