Krajina je místem určeným k životu a také trvalou součástí naší kultury a duše. Do zobrazení krajiny v tvorbě fotografa Jana Pohribného vstupuje navíc pradávná historie, prastará kultovní místa, mystika svět, který leží někde na pomezí snu a skutečnosti.
Jan Pohribný (1961) vystudoval střední průmyslovou školu grafickou a poté katedru umělecké fotografie na Filmové a telefizní fakulte AMU. V letech 1985 a 1986 byl na studijním pobytu na Taldeteollinem korkeakoulu v Helsinkách. Je pedagogem Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Ostravě. Samostatně vystavuje od roku 1986 a dosud uspořádal více než čtyři desítky výstav po celém světě. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového muzea, Moravské galerie Brno, Severočeského muzea v Liberci, Musea of Fine Art v Houstonu, Evropského domu fotografie v Paříži nebo v Musée de l´Elysée v Lausanne.
Cesta k objevení krajiny vedla u Jana Pohribného skrze land-art, od něhož autor pozvolna přešel k médiu fotografie. Práce s krajinným motivy a přírodními materiály, dvě hlavní esence land-artu, nyní obohacené o mýtickou rovinu jednotlivých projektů, jsou však v jeho tvorbě patrné dodnes. Za dosavadní tvůrčí vrchol lze považovat právě vydanou Pohribného knihu Magické kameny, v níž kulminuje autorův zájem o dávnou minulost a snaha o opětovné nalezení vytrácející se vazby člověka a přírody.
„Magické kameny jsou vizuální – fotografickou interpretací megalitických památek a posvátných míst Evropy. Vedle estetické a výtvarné krásy samotných kamenných staveb a jejich přirozeného včlenění do přírodního prostředí, se projekt především soustředí na interpretaci jejich smyslu a poslání. Nejde zde ani tak o historicko – archeologická hlediska a důkazy, ale o možnost naznačit výtvarným způsobem (v případě knihy i v textu) skryté síly posvátných míst a kamenů i jejich orientaci na vesmírná tělesa.“
Výstava v Českém centru Praha představí fotografie, které se vztahují k zmiňované knize, ale také realistickou krajinu konfrontovanou s volnou uměleckou interpretací prastarých kultur a posvátných míst z cyklu Nova doba kamenná. Z vystavených fotografií tak bude možno vyčíst dvě polohy autorova vnímání megalitických kultur a posvátných míst prastaré Evropy – realistickou a imaginární. Fotografie krajinných momentů tak na jedné straně zachycují skutečný stav zachovalých monumentů a na straně druhé dokumentuje ojediněle oduševněná fotografická interpretace autorův hluboký prožitek při kontaktu s nimi.