Husa na Kampě – výstava českého umění mezi lety 1901 – 1966

Husa na Kampě – výstava českého umění mezi lety 1901 – 1966

Výstava sběratele Vladimíra Železného Husa na Kampě 15.6. 2024-8.9. 2024

 

65 let v historii českého výtvarného umění 20. století z pohledu významného sběratele a znalce české moderny Vladimíra Železného prezentuje současná výstava v pražském Museu Kampa. Nezvyklý titul Husa na Kampě nemá nic společného s vodním ptactvem v sousedství vltavského ostrova, ale odkazuje na název Galerie Zlatá husa, která sbírku Železného spravuje.

Jan Skřívánek, šéfkurátor Musea Kampa

Sbírka, která letos oslaví 25 let od svého vzniku a čítá více než tisíc položek, má dvě těžiště: díla klasické moderny a umění 60.let.

Výstava sběratele Vladimíra Železného Husa na Kampě 15.6. 2024-8.9. 2024

Za koncepcí výstavy a výběrem sedmi desítek děl stojí sám zakladatel a majitel sbírky Vladimír Železný. „Pro mě je to výstava, která je důkazem, že i ty nejšílenější sny se mohou naplnit,“ řekl na tiskové konferenci k zahájení výstavy.

František Foltýn, Zátiší na stole, 1924

Výstava, která je uspořádána chronologicky, ilustruje vznik a vývoj moderního českého výtvarného umění v průběhu délky jednoho lidského života. Radikální proměnu v uměleckém výrazu této relativně krátké doby symbolizují dvě plátna v úvodu výstavy: nedávná akvizice sbírky – obrazy Splynutí duší od Maxe Švabinského z roku 1901 a Nějaký svatý od  Mikuláše Medka z roku 1966.  V tomto časovém rozpětí pak expozice prezentuje okolo sedmdesáti děl ve dvou podlažích Musea Kampa. První patro obsahuje tvorbu z prvních tří dekád 20. století, druhé patro pak navazuje uměním do let šedesátých.

Podle Vladimíra Železného mělo české výtvarné umění historickou smůlu, protože se po 2.světové válce ocitlo v izolaci a nemohlo se proto dostatečně prosadit na mezinárodní scéně. Chce tak zdůraznit, že na rozdíl od hodnot vyjádřených aukčními cenami, jsou díla méně známých tvůrců stejně hodnotná a obstojí při srovnání se slavnějšími vrstevníky. Vedle pláten Františka Kupky, Emila Filly, Jana Zrzavého, Toyen nebo Jindřicha Štýrského jsou v jeho sbírce a tím i na výstavě neméně dobré práce od Artura Pittermanna, Františka Eberleho, George Karse, Bedricha Piskače a mnoha dalších. „Dívejte se na obrazy, obdivujte tu úžasnou invenci a kreativitu, ale nedívejte se na signatury“, vyzývá Železný návštěvníky. To potvrzuje i Jan Skřívánek, šéfkurátor Musea Kampa, které samo vzniklo díky sběratelství své zakladatelky Medy Mládkové. „Můžeme nahlédnout do soukromé vášně. Je to kreativní činnost, ne investice nebo okázalá prezentace majetku. Velká síla a půvab sbírky je, že není o jménech. Jsou tu druhořadí autoři z hlediska věhlasu, ale žádný z nich není druhořadý svou malbou.

Výstava sběratele Vladimíra Železného Husa na Kampě 15.6. 2024-8.9. 2024

Výstavu Husa na Kampě –  sběratel Vladimír Železný je možné zhlédnout v Museu Kampa do 8.září 2024.

Text: Soňa Šálková     Foto© Petr Šálek

Summary

65 years in the history of Czech fine art of the 20th century from the point of view of the prominent collector, Vladimír Železný, is presented in the current exhibition in Museum Kampa. The unusual title The Goose in Kampa refers to the name of the Galerie Zlatá husa (Golden Goose Gallery) which manages the Železný´s collection. The collection comprising more than one thousand items is focused on two main themes: Czech classical modernism and Czech art of the 1960s.The exhibition with the subtitle The Transofrmation of Czech Modern Art in the Lifetime of a Generation (1901-1966) shows about 70 masterpieces of famous or less famous Czech artists. It can be seen until September 8, 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..