Paříž byla od 19.století místem, kde se neobyčejně dařilo umění, a proto se sem sjížděli umělci z celého světa. Rozsáhlá výstava École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž je věnovaná období, kdy zde velmi úspěšně působili tři čeští umělci: Georges Kars (česky Jiří Kars), Othon Coubine (Otakar Kubín) a Francois Zdeněk Eberl (František).
Na rozdíl od dalších českých umělců, kteří spojili tradice své rodné země s avantgardním duchem Paříže, jako například František Kupka, Josef Šíma nebo Toyen, není tato trojice malířů dosud u nás dostatečně známá. Ve 20. a 30. letech minulého století však byla jejich realistická figurativní malba v Paříži velmi úspěšná. Výstava, kterou již od podzimu nabízí Národní galerie Praha ve Valdštejnské jízdárně, chce tyto umělce zviditelnit a ukázat je v širším kontextu tzv. pařížské školy. Proto nabízí i práce jejich dalších současníků, mezi nimi i světově známých jmen jako jsou Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzanne Valadon, Chaim Soutine nebo Maurice Utrillo. Jejich tvorba se řadí k tzv. meziválečnému neoklacisismu, který po chaosu I.světové války usiloval o „návrat k řádu“ a nepokračoval v předválečných experimentech. Tento směr charakterizují společná témata: moderní pojetí figurativní tvorby, portréty současníků, ženské akty nebo pohledy na Paříž.
Zvláštností výstavy je, že se na tvorbu trojice českých malířů dívá pohledem dobového milovníka a kritika umění. Tomu odpovídá i architektonická koncepce. Kromě tří monografických sekcí obsahuje i dobové vstupy demonstrující, jak byly obrazy v té době prezentovány publiku. Dobovou atmosféru tak navodí rekonstrukce výtvarného salonu, kde v té době sami umělci prezentovali svá díla. Expozice zavede návštěvníky i do výstavního sálu tehdy významné galerie Berta Weila, která akcentovala zmíněné 3 umělce a mimo jiné jako první vystavila práce Pabla Picassa.
Celkem je k vidění téměř 270 děl, včetně knih a grafických listů, z toho 31 děl ze sbírek NGP. Zbytek jsou zápůjčky z mnoha českých a zahraničních výstavních institucí, veřejných a soukromých sbírek. Součástí výstavy je i dosud nevystavený soubor krajin z Jižní Francie od Otakara Kubína. Obrazy, které původně patřily sběrateli Leo Steinovi, se teprve nedávno se vrátily do Evropy z USA.
Výstava École de Paris, která je k vidění do 2. března 2025, nabízí také velké množství doprovodných akcí a doprovází ji katalog a publikace pro děti.
Více informací na: www.ngprague.cz
Text: Soňa Šálková, foto© PetrSalek.com
Summary
Since the 19th century, Pari. The show also offers works by their other contemporaries, including world-famous names such as Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Suzanne Valadon, Chaim Soutine and Maurice Utrillo. In ts has been a place where art flourished, that´s why it was attracting artists from all over the world. The extensive exhibition École de Paris: Artists from Bohemia and Interwar Paris is dedicated to the period when three Czech artists Georges Kars, Othon Coubine and Francois Zdeněk Eberl also worked very successfully here. Their work belongs to the so-called interwar neoclassicismotal, almost 270 works are on display, including books and graphic sheets, of which only 31 are from the National Gallery Prague collections. The rest are loans from many Czech and foreign exhibition institutions, public and private collections.
The exhibition École de Paris in the Waldstein Riding School in Prague is on view until March 2, 2025