Leoš Válka ve svém životě už párkrát dokázal, že nic není nemožné, že sny nejsou něco nedosažitelného, že, když se člověk usilovně snaží, dokáže zrealizovat i nejsmělejší sny. Nejprve se mu podařilo uspět v daleké Austrálii jako podnikatel. Potom založil v Praze jedinečný stánek moderního umění – holešovické centrum DOX. Na zbytku bývalé továrny vybudoval moderní multifunkční komplex na světové úrovni, který Praha tolik potřebovala. DOX se za 8 let své existence stal pevnou součástí kulturního života metropole. Umělecké projekty, které DOX realizuje, se nesoustředí pouze na umění samo o sobě, ale reflektují aktuální společenské i politická témata, vyvolávají kritickou diskusi a organizují vzdělávací programy.
Sen Leoše Válka se tím však neuzavřel a nepřestává se dále zdát. O tom svědčí i poslední přírůstek k architektonickému řešení centra. Rozměrná a současně křehce působící stavba ve tvaru vzducholodě se od prosince 2016 vznáší nad budovami centra a zve ke společnému letu do světa literatury. Objekt z kovu, dřeva a plastu projektoval architekt Martin Rajniš, představitel tzv. „přirozené architektury“ a autor pozoruhodných staveb ze dřeva, m.j. i nové Poštovny na Sněžce.
Vzducholoď pojmenovaná po literárním fantaskním hrdinovi Gulliver je 42 metrů dlouhá a 10 široká. V noci září nad budovou a dodává geometricky řešenému komplexu z betonu a kovu organický rozměr. Při čteních a setkáních s českými i světovými autory Gulliver bude své pasažéry přepravovat do neznámých krajů plných fantazie a smělých myšlenek, jaké stály také na počátku jejího vzniku.
Foto: PetrSalek.com , text: Soňa Šálková