Alfons Mucha Návrh části plakátu (1911)

 Alfons Mucha (1860-1939)
Alfons Mucha je nejvíce znám svojí významnou rolí, kterou hrál při vzniku francouzské secese na přelomu století.
 
Narodil roku 1860 v Ivančicích na Moravě.
Jako poměrně neznámý umělec českého původu žijící v Paříži, dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejznámější herečku té doby, Sarah Bernhardt pro roli Gismondy. Tento úspěch byl důvodem uzavření smlouvy na 6 let. Během svého pobytu v Paříži navrhoval mimo plakátů i kostýmy, jevištní dekorace, návrhy obalů knih, šperky, nábytek a podobně.
Mucha se vrátil do Čech v roce 1910 a zasvětil zbytek života tvorbě epické série 20-ti obrazů zobrazující historii Slovanů – Slovanská epopej. Kompletní cyklus byl oficiálně předán českému lidu a Praze v roce 1928.
Mucha umírá v roce 1939 a je pohřben na vyšehradském hřbitově.
Alfons Mucha
Návrh části plakátu (1911)
Dílo vytvořené kombinovanou temperovou technikou na papíře a doplněné kresbou tuší, rozměrů 102 x 78 cm, značené vpravo dole Mucha-11, je dílem českého malíře, grafika a designéra světové proslulosti, Alfonse Muchy (1860-1939)
Jedná se o návrh obrazové části plakátu pro VI. Všesokolský slet české obce sokolské. Datace uvedená v návrhu odpovídá době vzniku tohoto díla. Návrh byl vytvořen roku 1911 a proveden tiskem pro událost roku 1912. Návrh je pojat charakteristickým rysem Muchovi práce z doby kolem roku 1910. Vyobrazení tvoří dvě postavy, v popředí dívka s konkrétními symboly (znakem Prahy v levé ruce a šesti věnci představujícími šest sokolských sletu v pravé ruce) je pojata věcněji, zatímco postava v pozadí představuje obecnější symbolický zjev slovanské bohyně, která symbolizuje sokolské hnutí a slovanstvo.
Návrh je původním dílem Alfonse Muchy, které sloužilo jako podklad pro tisk plakátu. Realizace plakátu tiskem je schematičtější, ztrácí mnoho z jemnosti jakou oplývá samotný návrh.
Je nutné zdůraznit, že návrh představuje jedno z nejdůležitějších děl Alfonse Muchy z doby kolem roku 1910.
 Podle expertisy Doc. Dr. Tomáše Vlčka, CSc. zpracovala Iva Janouškovcová, 27.11.2006

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..