V běžném povědomí nepatří Česká republika mezi země, ve kterých je možno shlédnout významné památky starověkých kultur. Většina známých muzeí sbírek antického nebo starého umění vznikala již v 19.století. Praha má sice v tomto směru co dohánět, ale rozhodně má co nabídnout. Spojeným úsilím Národní galerie a Národního muzea se nyní podařilo vytvořit stálou expozici velmi cenných a divácky přitažlivých exponátů ze státních sbírek. Nová expozice se nachází ve dvou podlažích paláce Kinských na Staroměstském náměstí a na jejím vzniku se autorsky podílí celá řada špičkových odborníků na jednotlivé starověké kultury. Ve 20 sálech se nalézá rozsáhlý soubor asi 1000 památek velkých kultur Starého světa tj. Evropy, severní Afriky a především Asie v časovém rozpětí asi 7000 let. Výstavu otevírá sál s artefakty ze starého Egypta, ve kterém největší pozornost upoutá bohatě zdobená rakev Anchefenchonsua (také nazývaná Pražská rakev) z 10 století př.n.l. Sál kultur Předního východu obsahuje klínopisné destičky nebo sochy okřídlené bohyně. Tři místnosti věnované antickému umění nabízí skvělé unikáty: mramorové plastiky nebo užitné předměty, jako např. řecký stříbrný rhyton tj. picí roh ve tvaru koně.
Sál speciálních výstav je vyhrazen umění staré Koreje – jedná se o krátkodobou zápůjčku (pouze do 8.5.2011) exponátů ze sbírek korejského Národního muzea v Soulu, která je vzhledem k malému zastoupení korejského umění ve světových sbírkách opravdu ojedinělá.
1.patro expozice obsahuje ukázky nám velmi málo známého umění islámské kultury. Dále je zastoupeno umění jižní a jihovýchodní Asie, japonská keramika, čínská malba a kaligrafie. Samostatné sály jsou věnovány umění tibetského buddhismu a čínskému buddhismu.
Nová stálá expozice, která významně obohatí kulturní nabídku pro obyvatele a návštěvníky Prahy, byla uspořádána v rámci oslav 215.výročí Národní galerie.Sbírky jsou přístupné denně kromě pondělí od 10 do 18.00 hod.
Text: Soňa Šálková
Fotografie: Petr Šálek