Výstava „Očím na odiv“ nabízí v Anežském klášteře nový pohled na středověké umění

Výstava „Očím na odiv“ nabízí v Anežském klášteře nový pohled na středověké umění

Poslední výstava z letošní bohaté nabídky Národní galerie se věnuje výzdobným technikám ve středověkém  malířství a sochařství. Výstava, která je výstupem z 5-letého grantového projektu zaměřeného na historické technologie a moderní metody průzkumu středověkého umění, spojuje umění a přírodní vědy. Na rozdíl od předchozí výstavy Očím skryté, která se zabývala podkresbami a přípravnými pracemi při vzniku uměleckých děl, se tato výstava zaměřuje na jejich konečnou podobu a na mistrovství středověkých umělců ve využívání materiálů a dekorů při výzdobě obrazů a soch. Na exponátech ze sbírky středověkého umění v areálu Anežského kláštera návštěvníci mohou sledovat celou škálou dekorativních technik, jako např. rytí do křídového podkladu, puncování, sgrafitové nebo šablonové dekory, různé typy zlacení nebo tzv. cínový reliéf.  V popředí pozornosti výjimečně nejsou figury a jejich výraz, ale zdobné detaily na pozadí obrazů nebo nádherné vzory na oděvech zobrazovaných postav. Středověcí tvůrci tímto způsobem zvyšovaly exkluzivitu svých děl ve snaze dodat jim až nadpřirozenou krásu.  Díla slavných mistrů jako např. Mistra Vyšebrodského oltáře, Mistra Třeboňského nebo Mistra Theodorika použitými technikami zdobení slouží jako příklady součinnosti mnoha oborů v rámci středověkých tvůrčích dílen.

Úzká spolupráce kurátorů, restaurátorů a přírodovědců na projektu pomohla odhalit některé nové souvislosti, rekonstruovat použité technologie nebo identifikovat příslušnost k dílně, ve které dílo vzniklo. V některých případech lze např. na základě rozboru použitých materiálů usuzovat na účast stejného specialisty ve více dílnách. Ne vždy jsou všechny detaily lehce rozpoznatelné – pro lepší názornosti jsou proto na výstavě uváděny i velkoformátové detaily.

Výstava má bohatý doprovodný program. Kromě komentovaných prohlídek, přednášek a projekcí je pro návštěvníky připravena i celodenní malířská dílna „Deskový obraz krok za krokem“. Dospělí i děti mohou nahlédnout pod pokličku středověkým umělcům a vyzkoušet si jejich techniky vlastníma rukama. Pod názvem „Umění pod lupou“ je také možné zapůjčit dětem kufřík s pomůckami a ukázkami, které je nejen zabaví, ale pomohou  jim lépe pochopit, o čem výstava je.

 

Výstava v Anežském klášteře potrvá do 20. 5. 2018.

Text: Soňa Šálková

Fotografie: Petr Šálek

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..