Projekt „Století Medy Mládkové“, kterým Museum Kampa připomíná letošní 100. narozeniny své zakladatelky, zahájil unikátní výstavu s mnoha cennými exponáty přibližujícími život a zásluhy této významné kulturní osobnosti.
Výstava MEDA, Ambasadorka umění, Museum Kampa. Na snímku kurátoři Pavel Liška a Robin R. Mudry s obrazem Franiška Kupky, který hrál v životě Medy Mládkové klíčovou roli. Foto: Petr Šálek, artmagazin.eu – Spherical Image – RICOH THETA
Výstava MEDA, Ambasadorka umění, Museum Kampa. Na snímku kurátoři Pavel Liška a Robin R. Mudry s obrazem Františka Kupky, který hrál v životě Medy Mládkové klíčovou roli. Foto Petr Šálek, artmagazin.eu
Expozice Meda ambasadorka umění ukazuje nejen umělecká díla z významné soukromé sbírky manželů Mládkových, ale i osobní fotografie, filmy, nábytek, užité umění a dokonce i některé unikátní oděvy a šperky paní Medy. Uspořádání výstavy evokuje atmosféru jejich domu ve Washingtonu, který byl místem setkání mnoha významných osobností společenského a uměleckého světa. Interiér domu tvořila velmi neobvyklá kombinace francouzského a anglického historického nábytku, etnických předmětů z celého světa a uměleckých děl převážně z moderní doby, ze kterých Meda Mládková dovedla vytvořit velmi harmonický celek. Expozice obsahuje velký počet originálních předmětů, které jsou současně zobrazeny na velkoformátových dobových fotografiích interiéru.
V 60. až 80. letech minulého století se Meda Mládková soustředila na propagaci a podporu mladých umělců z Československa a střední Evropy, kteří v komunistických režimech neměli možnost tvořit a vystavovat. Dům se stal jakousi galerií moderního středoevropského umění. Na výstavě jsou k vidění klíčové obrazy Františka Kupky, k jehož mezinárodnímu uznání jako jednomu ze zakladatelů abstrakce Meda Mládková výrazně přispěla. Dále jsou zde např. díla Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové, Evy Kmentové, Stanislava Kolíbala nebo Zdeňka Sýkory a mnoha dalších. Díky svému instinktu a schopnostem dovedla paní Meda rozpoznat kvalitní tvůrce, které pak neúnavně propagovala v rámci svých četných kontaktů mezi galeristy a sběrateli. Její zásluhy o to, že se československé moderní umění na západě prezentovalo i v dobách izolace a nesvobody, jsou nesporné.
Kurátoři Pavel Liška a Robin Mudry déle než rok systematicky zkoumali archív Medy Mládkové a vytvořili osobitou koncepci výstavy, která je pohledem mladé generace na sto let života této renesanční osobnosti.
Návštěva výstavy objasňuje fakta i jednotlivé etapy života Medy Mládkové,
jejichž volné zpracování v divadelním představení MEDA probíhá celé léto na nádvoří Musea Kampa.
Výstava potrvá od 24. června 2019 do 30. září 2019.
Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek