Grafický design – výtvarná disciplína, kterou často vnímáme jako samozřejmost, se v letošním roce dočkal mimořádné mediální pozornosti. Televizní kanál ČT Art nejprve uvedl historicky první pořad o českém grafickém designu v sedmi dílech, nakladatelství Paseka pak vydalo objemnou publikaci autorky Lindy Kudrnovské a do filmové distribuce přišel filmový dokument Identita, jehož průvodcem je americký sběratel a galerista s českými kořeny Nicholas Lowry.
Nyní se tento obor prezentuje na hlavní podzimní výstavě Musea Kampa nazvané Identita – příběh českého grafického designu.
Multižánrový projekt, který je podle komisaře výstavy Davida Koreckého logickým vyústěním sedmileté práce, poskytuje hlubší pohled do více než 100leté tradice českého grafického designu. „Je to od nás trochu troufalost umístit grafický design do muzea, ale je to něco, co nás provází na každém kroku po celý život, co ovlivňuje naše vnímání okolního světa i naši orientaci ve světě,“ řekla na komentované prohlídce výstavy Linda Kudrnovská, kurátorka výstavy společně s Filipem Blažkem.
Přehlídka rozmístěná na třech podlažích historické budovy Sovových mlýnů prezentuje několik stovek exponátů od začátku 20. století až po současnost. Společný projekt Musea Kampa, spolku Typo a studia Mowshe je rozdělen do více sekcí. Začátek je věnován české státnosti a jejím symbolům. Vedle několika návrhů československé vlajky je tu vystaven i vzácný, na pergamenu ručně psaný, originál československé ústavy z roku 1932 od Josefa Sejpky nebo úplně první český plakát pro Všeobecnou zemskou výstavu v roce 1891 od Vojtěcha Hynaise. Diktaturám sloužil grafický design jako jeden z nástrojů. Přitom nepřekvapí, že grafické ztvárnění nacistické i komunistické propagandy mělo podobný charakter. Naproti tomu v sekci věnované samizdatu překvapí český dvouocasý lev vytvořený na psacím stroji pomocí dvoubarevné pásky jako knižní ilustrace.
Velkou pozornost výstava věnuje grafickému designu ve veřejném prostoru, protože ten využívá každý z nás. Vedle známých log firem nebo měst jsou tu orientační systémy pro pražské metro, které se neustálé vyvíjí. Jejich autoři Jiří Rathouský nebo Rostislav Vaněk přitom patří k nejvýznamnějším osobnostem oboru. Specifickou kategorii představují fonty. Češi jsou v tomto směru velmi aktivní a vzhledem k počtu obyvatel patříme k prvním na světě.
Menším cílovým skupinám jsou určeny filmové, divadelní nebo příležitostné plakáty. Mezi knihami nechybí ikonické tituly od Josefa Lady nebo Karla Čapka. Největší knižní publikací na výstavě je dvacetikilová Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Najdou se tu i obaly hudebních alb, produktové obaly nebo vinné etikety – to vše v nejrůznějších stylech a v nejlepší výtvarně-grafické kvalitě.
Stovky autorů stojí za historií i současností českého grafického designu, jehož podoba souvisí také s rozvojem nových technologií. Velké rozpětí výtvarných stylů ale i přechod od litografie k digitálnímu tisku až k umělé inteligenci, to vše nabízí výstava, která prezentuje grafický design jako umělecký obor s velkým společenským dopadem. Může nám ulehčovat i zpříjemňovat život a také kultivovat obecný vkus. A proto si zaslouží naši pozornost.
Výstava Identita – Příběh českého grafického designu je v Museu Kampa k vidění do 2.února 2025.
Text: Soňa Šálková Foto© Petr Šálek
Summary
The large exhibition in the Kampa Museum entitled Identity – Story of Czech Graphic Design is a multi-genre project that provides a deeper insight into the more than 100-year tradition of the Czech graphic design. The show with several hundreds of exhibits is a joint project of the Kampa Museum, the association Typo and the Mowshe Studio is divided into several sections. It ranges from symbols of Czech statehood such as the Czech national flag or the handwritten original of the Czechoslovak constitution from 1932 to posters, books, LP covers or graphic design that we daily encounter in public space.
The exhibition Identity – The Story of Czech Graphic Design is on view at the Kampa Museum until February 2, 2025.