Museum Kampa připravilo pro letní sezónu přehlídku fotografií slavného britského fotografa, scénografa, kostýmního výtvarníka a společenské celebrity Cecila Beatona (1904-1980). Více než stovka snímků příslušníků britské královské rodiny, významných osobností ze světa politiky, umění a showbusinessu přibližuje dílo a život tohoto všestranně talentovaného tvůrce.
Předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových JUDr. Jiří Pospíšil u příležitosti zahájení výstavy řekl: „Výstava Cecila Beatona, který je ikonou a zakladatelem světové módní fotografie, volně navazuje na velmi úspěšnou výstavu klíčové osobnosti módního designu Manolo Blahnika. Museum Kampa chce každý rok realizovat alespoň jeden výstavní projekt, který bude určitým způsobem spojen s módou či módním designem. Jdeme tak cestou světového trendu, kdy všechna významná muzea výtvarného umění dnes pojímají umění v širším slova smyslu a do svého repertoáru doplňují výstavy spojené s designem.“
Kurátorka výstavy Alexandra Šlosarčíková rozdělila expozici do několika tematických kapitol. Jak již napovídá název výstavy, velkou pozornost přitom věnovala britské královské rodině. První příslušnicí britských „Royals“, která se nechala portrétovat od Cecila Beatona, byla královna matka. Na základě velmi zdařilé série portrétů a královnina doporučení, pak následovaly další zakázky od její dcery Alžběty II. Oficiální snímky z její korunovace nebo série prvních momentek s malým princem Charlesem svědčí o velké důvěře a spokojenosti s prací fotografa. Fotografie ze svatby Edwarda VIII s Američankou Wallis Simpson se řadí k unikátním snímkům z této kapitoly, stejně jako originální Rolls-Royce, Silver Wraith z roku 1946 nebo genealogický strom, které pomáhají navodit patřičnou atmosféru.
Zcela jiná kapitola se věnuje válečnému období, kdy se Cecil Beaton věnoval reportážní fotografii z míst bojů u Tobruku nebo portrétoval britské válečné hrdiny v čele s Winstonem Churchilem. Portrét královské rodiny z období náletů na Londýn, komentovaný královniným citátem „Princezny by nemohly odjet beze mne, já bych neopustila krále a král za žádných okolností neopustí svou zemi“ jasně dokumentují politický a společenský význam, které Beatonovy fotografie v této době bezesporu měly.
O samotném fotografovi nejlépe vypovídá oddíl věnovaný jeho autoportrétům. V době, která byla velmi svázaná s dodržováním společenských norem, se Cecil Beaton fotografoval zcela nekonvenčně a výstředně. Extravagantní umělec zřejmě také velmi snadno navazoval kontakty a budil důvěru u značného počtu slavných výtvarníků nebo filmových hvězd. Jeho unikátní portréty s Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, hvězdou němého filmu Gretou Garbo nebo malíři Pablem Picassem, Salvadorem Dalí nebo Francisem Baconem jsou toho jasným důkazem. Jejich profesionální a umělecká kvalita je nesporná a spolu s jeho módními fotografiemi módy jej právem řadí k ikonickým fotografům světové fotografie.
Popisky doplňující jednotlivé kapitoly, čerpají z vydaných deníků Cecila Beatona. Návštěvník se tak seznámí s historkami a anekdotami, které se k vystaveným snímkům váží.
Aktuální výstava v Museu Kampa je bezesporu obohacením letního programu pražských výstav.
Každý, kdo má vztah k fotografii a historii, by ji měl navštívit.
Výstava v Museu Kampa je k vidění do 7.10.2018.
Text: Soňa Šálková,
Fotografie: Petr Šálek